Maakodu kardinad Foto: Sven Arbet
Missugused siis võiks olla kardinad, mida kööki valida? Niisugused, mis hommikukohvi kõrvale ka ilu ja hubasust pakuvad ja kaunist vaadet lisaks võimaldaks. Hommik on alati ilus. Kas oled võtnud aega, et seda märgata?

Kui akna taga käib lakkamatu melu, peaks need ühtaegu nii varju kui päikest pakkuma. Kuidas seda veel saavutada?

Head köögikardinad on ülemised ribad

Köögikardinad on enamasti pigem minimalistlikud ja kerged. Siin toimib hästi reegel, vähem on rohkem. Suurematele külgkardinatele ei ole tihti köögis piisavalt ruumigi.

Head vaadet pole mõtet kinni katta. Kui aknad jäävad maja hoovi poole või avaneb sealt ilus vaade, sobivad köögiaknale just vaid ülemised ribad. Köögikardin-riba võiks olla õhemast kangast, et ükski päikesekiir kaotsi ei saaks minna.

Kui vajad liigsete pilkude eest varju, siis on hea nipp paigaldada riba alla bambusruloo (või ka tavaline), mille päeval kauni riba alla peitu saab sikutada ja õhtul langetada väga lihtsa vaevaga akna ette. Ilusaid efekte võib tekitada nende värvidega. Säti need omavahel sobima ja kogu köögiga ikka ka.

Nii püsib ka köök puhas, sest äpardused, mis toiduainetega köögis juhtuvad eriti tihti lae alla ei jõua.

Teatud tingimustel vajab köögis varju akna alumine osa. Näiteks kui köök on esimestel korrustel ja akna taga on tänav. Varjates akna alumise osa eraldi pääseb ülevalt siiski piisavalt valgust tuppa.

Rooma kardinaid on mõnus liigutada

Rooma kardinad liiguvad kergesti ette ja eest ära. Ette tõmmates katab kangas kogu aknapinna. Eest ära tõmmates sätib süsteem kanga akna kohale voltidesse. Nii avaneb taas kogu aknapind ja kööki pääseb palju valgust.

Rooma kardinad varjutavad hästi ka päikest, sest saad kardina sättida misiganes kõrgusele. Kui päikeselisel päeval see köögis liiga teeb, siis on roomakardin hea lahendus. Leidub ka kangaid, mis valguse peegeldavad tagasi sinna kust see tuli, seega kui köök kipub päikesest üle kuumenema, võiks sedatüüpi kangast eelistada.

Rulood võtavad väga vähe ruumi

Need võtavad üleval asendis (täielikult kokku kerituna) ka väga vähe ruumi (erinevalt Rooma kardinast) ja mahuvad hästi akna kohale kui see on pea-aegu laeni. Kõige lihtsamate kõrval võib ka põnevamaid hankida.

Nii ruloode kui ka Rooma kardinate korral sobivad aknale ka alumised ribad, kui vajad alla serva ka varju.

Hubasema mulje loovad kangast rulood, plussina saab neid masinas pesta. Vajadusel saab tellida uue kanga, või varukanga, et neid vahetada, näiteks suvel ühe tooniga ja talvel teisega.

Neid saab paigaldada ka akna- või rõduukse raamile.

Külgkardinad vali siis, kui köögis on palju ruumi

Sest külgkardinad nõuavad ruumi akna külgedel ja akende all. Mööblit, näiteks söögilauda, ei saa külgkardinate korral aknale liiga lähedale sättida, sest külgkardinad on vaid siis ilusad, kui need saavad vabalt langeda ja nende ilugi esile pääseb.

Jälgi ka värvivalikut. Erinevaid toone kombineerides saab tekitada põnevaid efekte. (Tumedamad rulood tulevad valgete kardinate taustalt põnevalt esile).

Ja pane tähele, kui hästi sobib heledasse kööki tume kardinapuu! Metallaksessuaarid nagu kardinapuu, ukselink, kapikäepidemed, lamp (kui sel metallosi) võiks sarnast tooni olla (mitte nii, et üks on kuldne, teised hõbedased, kolmas messing).

Kui julgust on, saab selle vea köögis ka ise parandada. Osta ehituspoest aerosoolvärvi metallile, kruvida jupid küljest ja aias võtab minul see töö mõne minuti. Nohh, kui aksessuaare saab palju, siis võib 10 minutit ära kuluda küll. Kui mitte uute, siis vanemate aksessuaaridega võiks katseid teha küll.

Külgkardinad võiks olla masinpestavad, kergesti triigitavad ning olla arusaadavalt puule riputatud. Tõenäoliselt tuleb köögikardinaid pesta rohkem kui teisi. Need võiks seega puult lihtsa vaevaga kätte saada, olla keemilise puhastuse asemel masinas pestavad ja saada ilma kardinameistri abita sama ilusasti tagasi akna ette.

Köögis ju juhtub asju, kohvi- või piimatassi ümberminek on neist vist pisemad. Küll on tore, kui äparduste korral toiduainetega kardinad kõrgel lae all ripuvad.

Allikas: Hubasus.ee