Valgeid osakesi sisaldav ning kodujuustu meenutav Alpha Style on mitmevärvilise efektiga dekoratiivvärv, mille saab seina pehme pintsliga.
Kui loodus kauneid sügisvärve näitab, tuleb tahtmine tubadessegi värvirõõmu lisada. Huvitavat maalritööd ja põnevaid võimalusi peidavad endas dekoratiivvärvid.

Värvikeskuse kujundaja Kätri Keerdi abiga juhatame teed efektvärvidega kaunistamise võimalusterohkesse maailma. “Eri värvide struktuurid, läikeastmed, valitud töövahendid, maalri käekiri ning ruumi valgustus – kõik see mõjutab seina või ka mööbli edaspidist väljanägemist,” ütleb Kätri.

Dekoratiivvärvide töövahendite valik on lai ja alati ei pea neid sugugi poest ostma. Huvitavaid seinapindu saab tekitada saapaharja, kortsutatud ajalehe, svammi või pisikeseks nutsakuks kokku pigistatud kilekotiga.

Poest leiab huvitavate mustrite tekitamiseks veel liimikammi, Veneetsia kellu, aaderduskammi, kaltsurulli vms. Kindlasti tuleks enne seina kallale asumist värvi ning töövahendi koostoimimist katsetada proovitükil. “Tehnikaid, kuidas töövahendeid kasutada, on palju. Iga tegija saab oma meetodi välja mõelda,” märgib Kätri.

Dekoratiivvärve, millega tasub tutvust teha, on rohkesti. Esimene põnev värv, mis meile silma jääb, on Alpha Style. Kõige paremini nakkub see efektvärv kergelt krobelise pinnaga, ent siledal ja libedal seinal võib voolama hakata. Värvi kantakse seinale paksult. Oma konsistentsilt meenutab värv kodujuustu. Pehme pintsliga seina värvides märkab silm värvis väikesi valgeid osakesi, mida hiljem saab seinal esile tuua.

Varjundeid on sellel värvil palju, kui mängida katvuse ja värvis peituvate valgete osade esiletoomisega. “Kui kannate valgele pinnale õhema kihi sinist Alpha Style'i efektvärvi, jääb pärast taeva ja pilvede mulje,” selgitab Kätri. Kui värvipind on pisut juba kuivanud, võib pehme pintsli või hästi elastse plastist spaatliga leebelt üle käia. Selle töö tulemusena purunevad värvis olnud valged osakesed ning tekitavad seinapinnale toredaid valgeid täpikesi.

Õrna pärlmutrise läike saab seinale värviga Alpha Orient. Kätri soovitab seda hämara valgusega ruumidesse, näiteks magamistubadesse, kus sageli kasutatakse kohtvalgustust.

Põranda- ja öölambid toovad kuldse, pruuni ja musta pärlmutrise dekoratiivvärvi võlud eriti hästi esile. Töövahendiks sobib kõige paremini Veneetsia kellu. Alustuseks tasub sein katta peeneteralise alusvärviga. Kätri soovitab selle dekoratiivvärvi aluspinnaks Fondo Alpha Efekt Microt, mida kantakse seinale madalakarvalise rulliga. Kui aluspind on kuivanud, saab hakata kreemjat dekoratiivvärvi Veneetsia kelluga seinale kandma. Parima tulemuse saamiseks peaks Alpha Orienti värvi kandma seinale vähemalt kaks kihti.

“Kelluga töötades saab tekitada väga huvitavaid varjundeid, näiteks võib väiksema kelluga tekitada lausa marmorina mõjuva seinapinna,” teab Kätri.

Tulemus sõltub töövahendist

Marmorvärvina tuntuks saanud Itaalia värv Chalix Decor Finitura sobib hästi taluhäärberitesse ja mõisate interjööri, sest see on lubipõhine dekoratiivvärv. Toonide valik on lai, seega peaks iga kodukujundaja leidma oma maja ajastule sobiva värvi.

Värv võimaldab teha mitmeid pinnaefekte sõltuvalt sellest, kas seinalekandmiseks kasutatakse pintslit või Veneetsia kellut. Marmorpinna saamiseks läheb vaja käes hästiistuvat kvaliteetset kellut ning head füüsilist vormi, et sein läikivaks poleerida. Eelistades vahvalt suurt ­lubjapintslit, saab sama värviga mati seinapinna, millele pintslikarvad tekitavad toredalt arhailise jälje.

Uudse dekoratiivvärvi Damascus efekt tuleb kõige paremini esile, kui aluspind on eelnevalt kaetud läikiva alusvärviga Base Lucida ning hiljem täismati pinnavärviga Spugnatura a Finire. Efektse tulemuse saab toon-toonis kihte seinale kandes. Samas võib vaimustavaid seinapindu tekitada ka sootuks eri värve kasutades. Töövahendiks alusvärvile sobib hästi lühikarvaline rull.

Pealmise täismati värviga saab luua efektseid lahendusi, kui kasutada kortsurulli, looduslikku käsna või šablooni.

Mõni ruum või mööbel vajab lausa metalset läiget, mille saab näiteks Alpha Designi lasuurse pärlmuttervärviga. Tasub teada, et lasuurseid metallikvärve on raske ühtlaselt seinale kanda. Ühtlase pinna saamiseks tasub muretseda autopesusvamm, mis on hästi pehme. Svammiga saab värvi kõige paremini ühtlustada. Kuigi seesugune värv on hea katvusega, tuleb metallikefekti saamiseks kanda soovitud pinnale vähemalt kaks kihti värvi.

Lasuurseks muutev lisand

Vesialusel lasuurseid värve saab efektseks muuta värvilisandit Pixar kasutades. Näiteks võib sellega muuta valitud seinavärvi läbikumavaks ja pikendada värvi kuivamisaega. Eeltööna tuleb kokku segada 1 osa lasuurvärvi ja 1–4 osa lisandit.

“Sellise värvimismeetodi kasuks otsustades tähendab see tööd kahele: üks kannab värvi seina, teine töötleb pinda vastavalt soovitud efektile,” selgitab Kätri. Rulli asemel võib kasutada ka kortsutatud paberit, pintslit, harjast või kilekotti.

Lisandiga rikastatud värvi tasub katsetada isegi värvitud tapeetide värskendamiseks. Eriti hea tulemuse annab see seguvärv kergelt kiulise pinnaga värvitud tapeedil.

Kui värviga katmise järel reljeefse tapeedi kõrgematelt kohtadelt seda svammiga veidi vähemaks tõmmata, võib hiljem nautida veelgi efektsemat reljeefsust.

Samuti sobib seesuguse lisandiga lasuurne seinavärv puidusüü imitatsiooni tekitamiseks. Sellisel juhul läheb vaja aaderduskammi. Selleks tuleb seina- või mööblipind katta värvilisandiga segatud värviga.

“Mida rohkem lisandit värvi hulka segatakse, seda lasuursem värv on. Mina valmistan puusüümustri saamiseks segu ühest osast värvist ja ühest osast Pixari lisandist,” ütleb Kätri. Kui pind on värviga kaetud, tuleb võtta aaderduskamm ning liikuda sellega ülalt alla, samal ajal ühtlase survega kammi kummist talda küljelt küljele kiigutades.

Loomingulisusele õhutav tahvlivärv

Disainer Eve-Lii Sandre on märganud, et pered tavatsevad lastetubades viimistleda ühe seina tahvlivärviga, millele mudilased saavad soovi korral joonistada. Paraku on paljud valinud tahvlivärviks sünge musta, rohelise või tumepruuni. Võimalusi on aga märksa rohkem.

“Schjering Blackboardi valikus on tahvlivärve saada 14 toonis ning neid kõiki võib uute värvivarjundite saamiseks veel ka omavahel segada,” ütleb Eve-Lii Sandre.

Tasub teada, et matt tahvlivärv on kulumiskindel. Soovi korral saab koolilapse tuppa seinale või ka mööblile tahvlivärvi eri toonidest teha lõbusaid kujundeid või ruudustiku päevade või tunniplaani meelespidamise lihtsustamiseks. Värv on veepõhine, peaaegu lõhnatu. Värvimiseks sobib kõige paremini madalakarvaline veluurrull. Parima tulemuse saamiseks peaks värvima 2–3 kihti, lastes värvil iga järgmise korra värvimise eel vähemalt kaks tundi kuivada. Tahvel on kasutamiseks valmis, kui viimase kihi värvimisest on möödunud 48 tundi.

Kui kasutate tahvlivärve mööblil, näiteks kapi tagumisel küljel või ustel, saate selle raamimiseks kasutada vahelakki, mis tekitab pinnale pragusid.

Selleks tasub alusvärvina kasutada akrüüllateksvärvi. “Antique’i krakleelakki võib juba värvitud pinnale kanda pintsli või rulliga. Tööd pintsliga tehes saab tekitada nii-öelda ühesuunalisi mõrasid, kuid laki kogus pinnal võib jääda ebaühtlane. Veluurrulliga, millel on lühike karv, jääb tulemus ühtlasem ehk mõrad on värvitud pinnal ühtlasemalt jagunenud,” selgitab Kätri Keerd.

Pragusid esile toova värvi võib lakile kanda siis, kui lakk on peaaegu kuiv – käega puudutades lakitud pind nakkub veidi, kuid kätt ära ei määri. Pintsliga ühesuunaliselt lakitud pinnale tuleb pealisvärv kanda ristisuunas. Dekoratiivsed praod võivad nähtavale ilmuda kohe või mõne aja möödudes. Tulemus on ootust väärt!