Ansomardi uus elumaja on ehitatud 1936. aastal, aga selle laudvoodrit poldud ilmselt sellest ajast saati värvitud. Enne mälestuskivi avamist kaeti maja seinad kollase õlivärviga. Foto: Heiki Raudla
Vabadussõja kangelase, admiral Pitkaga on seotud kaks talukohta: sünnikodu Järvamaal Jalgsema külas ja talu Lääne-Virumaal Ebaveres. Jalgsema talukohas on säilinud uue omaniku 1930. aastatel ehitatud elumaja, kuid Ebavere majast on järel üksnes varemed.

Järvamaalt on sirgunud mitu Eesti suurmeest, sealhulgas admiral Johan Pitka – üks Eesti legendaarsemaid riigimehi. Tema elu oli täis uskumatuid ettevõtmisi, üks pöörane idee ajas teist taga kuni ta elu lõpuni.

Vabadussõja kangelane Johan Pitka sündis 1872. aastal Jalgsema külas vallavanema pere kuuenda lapsena. Keset Eestit Jalgsema külas asunud Ansomardi talu oli nii iidne, et selle kohta on märge juba Henriku Liivimaa kroonikas. Pere oli väga rahvuslikult meelestatud, kodus käisid eestimeelsed ajalehed, seal arutati tihti, kuidas parunite võimust lahti saada. Isa ja vanem vend Peäro August kahtlesid, kas see korda läheb, sest parunitel on võimu igal pool, Johan aga leidis, et meri on neist ju vaba.