Aldermani Metalli juhataja Toomas Sild hakkas lumepuhureid maale tooma omaenda vajadusest – viis aastat tagasi otsis ta kogu Eestimaa läbi, et endale säärast riista soetada. Ega leidnud. Praeguseks on müüjaid muidugi juba palju. Foto: Sven Arbet
Esimene tänavune lumesadu on maa valge vaibaga katnud ning Maalehe ilmatargad ennustavad seekord valgeid jõulupühi. Seega tasub lume kühveldamiseks aegsasti valmistuda.

Lumepuhur kui tõhus asemik labidaga hangedesse teeraja kühveldamisele on viimasel aastakümnel koha leidnud ka Eesti majaomanike koduse tehnika arsenalis.

OÜ Aldermani Metall juhataja Toomas Sild märgib, et lumepuhurit valides on vaja vaadata käepideme kõrgust – et see oleks kasutajale paras, sest üldjuhul juhthoovastiku kõrgust omal jõul muuta ei saa. Samuti on oluline, kui intensiivset tööd on plaanis puhuriga teha – sellest sõltub, kas piisab näiteks 5–6hj mootoriga masinast või on tarvis valida üle 10hj seade. Meil saadaolevatest on võimsaimad 13hj lumepuhurid.

Lumepuhuri valimine ja sellega töötamine

“Võimsust läheb rohkem tarvis siis, kui on paks ja tihe lumi,” selgitab Sild. “Ja eelistada tasuks karburaatorikattega lumepuhurit. Ilma katteta seadmel läheb lumi sageli karburaatori vahele, jäätub seal ning võib blokeerida automaatgaasi. Automaatgaas hoiab mootori pöörded ühtlased – koormuse tõustes suureneb ka mootori võimsus, ja vähenedes väheneb. Jäätumisel hakkavad aga mootori pöörded kõikuma koos koormuse muutumisega ning suurde hange sõites võib mootor sootuks välja surra.”

Silla sõnul on rusikareegel lumepuhuriga töötamisel järgmine: kui on ees õhuke lumekiht (5–10 cm paksune), on mõistlik gaas põhja vajutada ja valida maksimaalne kiirus.

Kui freesida tuleb paksu ja tihket lund, on tark valida küll mootori kõrged pöörded, aga seadme liikumiskiirus maha võtta, sest lume eemale lennutamiseks vajab puhur lihtsalt rohkem jõudu ja aega.

Lumepuhuritel on, nagu heal lapsel ikka, mitu nimetust. Neid võib kutsuda ka lumetuiskuriteks ja lumefreesideks. Tegelikult peitub iga nimetuse taga siiski ka mõningane tehnoloogiline iseärasus. Lisaks on olemas harjadega varustatud ning ka muu tehnilise lahenduse poolest juba üsna keerulised, pigem profikasutuseks mõeldud masinad.

Tõhus abi sissesõiduteede puhastamisel

Lumepuhuri efektiivsus ja kasutegur pääsevad mõjule ennekõike siis, kui lund, mida koristada, on piisavalt. Et mitte öelda – mida rohkem, seda uhkem. Ja kui on tarvis lumest puhtaks saada ikka päris suur maa-ala.

Kümmekonna meetri pikkuse teeraja puhastamiseks uksest väravani pole sellel ehk mõtet, küll aga maamaja sissesõiduteel, mida vähemalt autolaiuselt on tarvis puhtaks rookida. Sestap öeldakse lumepuhurite kõige agaramad soetajad olevat just tiheasustusest eemal asuvate maamajade ja talude omanikud. Seal on see riist tõepoolest asja eest. Sest ega tali (ja ka lumi) taeva jää.

Lumepuhuri töö põhineb tigufreesil, mis lahtise lume oma teelt kokku kogub ja puhurisse suunab. Sealt lendab lumi vastavalt sinna, kuidas kasutaja on puhuri heitetoru suunanud.

Iseenesest on lumepuhuri kasutamine lihtne, võrreldav näiteks muruniiduki kasutamisega. Ka puhuri juures on oluline, et sellega püütaks vältida suuremate kivide otsa sõitmist. Nimelt lööb lumeheedrisse sattunud kivi tera võlli küljes kinni hoidva tihvti puruks ja tera hakkab võllil vabalt pöörlema. Siis tuleb panna uus tihvt, et edasi töötada.

Odavama omahinna saavutamiseks fikseerivad mõned lumepuhurite tootjad mitu tera ühise tihvtiga. Sellisel juhul langeb tihvti purunemisel üks freesi pool tööprotsessist välja ning lumepaiskuri töö tuleb katkestada.

Et lumega koos välja lendav kivi mõnda läheduses viibijat ei vigastaks, on puhuritorus spetsiaalsed tõkestid, pidurdamaks selliste võõrkehade hoogu.

Õiged töövõtted tagavad efektiivsuse

Tähtis on ka õige kiiruse valimine. See sõltub suuresti lume paksusest ja tihedusest. Soovitada tasuks pigem aeglast kiirust, sest liialt suure kiiruse puhul võivad masina rattad või lindid hakata tühjalt ringi käima. Sellega kannatab töö efektiivsus.

Võimsamat sorti, üle 10hj mootoriga lume­frees tarvitab tunniajase töötamisega umbes kolm liitrit bensiini, seega tunduvalt rohkem kui muruniiduk.

Ja veel paneb Toomas Sild lumepuhurite kasutajatele südamele, et väga sula lumega ei tasu nende riistadega töötada, sest selline lumi moodustab puhuri väljalasketorusse üsna kiiresti justkui tropi ette ja frees hekseldab lund lihtsalt ringi. Töö kaotab sedasi mõtte.