Foto: Shutterstock
Suvesoojade minekuga ja tuulisemate, vihmasemate ja külmemate ilmade tulekuga tasub suvekodude omanikel olla hoolas ning mõelda põhjalikult läbi, kuidas kõige paremini oma suvekodu ootamatute kahjude vastu kaitsta.

„Esmane asi on kindlasti veelekete riski maandamine ja seejärel suvekodude aedadesse ilmaolude meelevalda jäetud vara, mis on sinna lihtsalt unustatud või on mõeldud, et küll hiljem jõuab veel koristada, kokkukorjamine ja varju alla panemine,“ märkis Salva Kindlustuse varakindlustuse osakonna juhataja Alver Kivirüüt.

Sügistormid tulevad igal aastal suvilaomanikele sama ootamatult kui autojuhtidele esimene lumi ja jää. Laokile jäetud vara võib aga lendu minna ja lõhkuda näiteks kasvuhoone, aknad või hoopis naabri auto.

„Üldiselt kehtivad suvilate kindlustamisel tavapärased kodu kindlustamise reeglid, kuid meeles tuleb pidada, et riskid on suuremad, kuna inimesed ei ole ise pidevalt kohal,“ selgitas kindlustusseltsi esindaja. „Näiteks veeavariide korral on olnud juhtumeid, kus leke avastatakse alles kuude pärast ja siis on kahjud juba tohutud. Isegi, kui purunenud torust lekib ainult tilga haaval, võib see mitme kuu jooksul juba väga suure kahju tekitada.“

Kui hoonet või hoone osa talveperioodil ei kasutata või köeta, tuleb tühjendada kõik süsteemid, kus on vedelik, mis võib külmuda. Kütte olemasolul peab selle võimsus olema reguleeritud nii, et ka ootamatult külmema ilma korral külmakahju ei tekiks. Kivirüüt lisas, et võimalusel võiks välja lülitada ka elektri, sest see vähendab tulekahju ohtu.

Kindlasti tasub suvilate puhul mõelda varguste ja vandalismi peale, mille vastu samuti kindlustada saab, kuid ka ise annab turvalisust tõsta alarmide, valve või kvaliteetsete lukkude näol. „Varastele ei tohiks nende tööd lihtsaks teha – sulgege uksed, katke aknad kinni nii, et hoones asuv vara kohe silme ette ei jääks ning kallima tehnika võiks suvilast talveks üldse ära viia,“ soovitas Kivirüüt.

Terve ja lukustatud aed aitab ka metsloomi eemal hoida ning alati tasub hoida häid suhteid naabritega, kes saaksid vajadusel teie varal silma peal hoida või näiteks katkisest katusest või aknast kohe ka teada anda enne, kui see suuremat kahju põhjustab.