Väike koduke suures Rannametsa talus. Vallo ja Käthlin Palu Foto: Stiina Sepp
Maakodu juuninumber on eriline, sest see räägib saarte kodudest. Käisime kolmel saarel: Ruhnus, Kihnus ja Vormsil. Igal pool olid väga külalislahked pered, hoolitsetud kodud ja aiad. Uurisime, mis elu väikesaartel elatakse, millega tegeletakse ja mis mured inimestel on.

Kõige pikem merereis oli Ruhnu. Saime omal nahal kogeda saareelu eripära, sest tugev tuul katkestas laevaliikluse ja pidime saarele jääma kauemaks, kui plaanisime. Õppisime saareelanikelt kannatlikkust, sest nii lihtsalt juhtub.

Kohalike jaoks tähendab suvi aega, mil koduse elu kõrvalt tegeldakse külalistega, küpsetatakse rohkem leiba ja saia ning suitsutatakse kala, rääkimata sagedasest sauna kütmisest ja poodi uute käsitööesemete viimisest.

Käsitööst peetakse saartel väga lugu. On see ju talvisel ajal parim ajatäide, mis võib suvel “kena kopika” sisse tuua.

Ja väikesaarte töökad mehed ja andekad naised ei istu naljalt käed rüpes, vaid mõtlevad välja üha uusi tooteid. Igas koduses roas ja esemes on tunda tegijate armastust tehtu, kodusaare ja kohaliku pärandi vastu. Paljud taluomanikud tegelevad turismi ja majutusega – loetud suvekuud on saarerahva jaoks oluliseks sissetulekuallikas.

Saareelu ei sobi kõikidele, kuid kes korra on südame sinna jätnud, see kipub sinna tagasi. Nii juhtus ka ühe Ruhnu perenaisega, kes läks tühjana seisnud talu koristama, kuid jäi sinna elama.
Head lugemist ja toredaid reise saartele!

Stiina Sepp