Universaal- ehk talumehesae soetavad need, kes teevad oma suhteliselt tagasihoidliku küttepuude varu ise. Foto: Shutterstock
Saagi ostma minnes tee kohe alguses endale selgeks, milleks seda tööriista argielus vaja läheb.

Üldistades võib saed jagada kolme rühma: hobi-, universaal- ja profisaed.

Hobikasutaja ostab sae suvilasse või maakodusse. Saagi vajatakse näiteks aiahooldusel, ehitamise või remondi käigus.

Universaal- ehk talumehesae soetavad need, kes teevad oma suhteliselt tagasihoidliku küttepuude varu ise, kasutavad saagi hooldusraieks või ka väiksema koguse puude tükeldamiseks ehk järkamiseks.

Profisaag on mõistagi neile, kes teenivad sellega elatist. Mõeldud ka kodusesse majapidamisse, kus aastane küttepuude tarvidus on suurem kui 50 ruumi ehk ruumimeetrit (u 0,7 tihumeetrit).

Elektrilised ja akudega

Väikseks loetakse saagi, mille juhtplaat on kuni 30 cm. Kui pead küttepuid saagima ja metsatöid tegema, vaata suurema mootorivõimsuse ja pikema juhtplaadiga mootorsae poole. Normaaltingimustes on 35–37 cm juhtplaat sellisteks töödeks täiesti piisava pikkusega.

Mootorsaag koosneb kolmest põhiosast: mootor, juhtplaat ja saekett. Kolm osa tuleb kokku panna nii, et need sobituksid üksteisega ja vastaksid töö iseloomule.

Poes tõmbavad kindlasti pilku elektrilised mootorsaed, mis on bensiinimootoriga masinatest isegi mitu korda odavamad. Aialippide tükeldamiseks sobivad need kindlasti, kuid suurema saarepuu mahavõtmine on juba liiga suur väljakutse.

Hea spikker on paremate elektriliste saagide ketiõlituse paak – selle maht võib olla isegi alla 20 milliliitri, kuid masina töötades kulub õli kiirelt. Elektriliste saagide ülekannetes on kerguse ja odavuse nimel tihti kasutusel komposiit- ehk plastmaterjalidest hammasrattad, mis ei kannata pikalt järjest töötamist. Koormuse all nende temperatuur kasvab, materjal kaotab soojenedes oma omadused ehk pehmeneb. Siis on üsna tõenäoline, et hammasratastel kuluvad hambad töö käigus ära.

Selliseid saage kasutatakse materjali järkamiseks, kui seda tööd pole palju või ei saa näiteks müra tõttu mootorsaagi kasutada. Kuigi nende hooldus on mõnevõrra lihtsam, sööb selle edu ära kasutaja vähene mobiilsus ehk fakt, et pidevalt tuleb juhtme otsas rippuda. Kui tööd tuleb teha tihti ja siis ka ringi liikuda, tuleks elektriline saag unustada.

Turule on ilmunud ka vahetatavate akudega saed, mis sobivad hästi ka hobikasutajale.

Kett olgu terav

Tõhusa saagimise võti on õige kett. Lõikevarustus koosneb saeketist ja juhtplaadist. Kodutöödeks sobib kõige paremini kett, millel on madal vibratsioonitase ja nõrk tagasilöök. Need omadused tagavad ohutuse ja muudavad kasutamise mugavaks.

Metsatöödele on parim valik kõvasulamkattega kett. See püsib pikemat aega terav, isegi kui seda kasutatakse kohati mullast puud lõigates või see aeg-ajalt vastu maad läheb. Kui soovid teha aga täpseid lõikeid või tegeleda puunikerdustega, on parim valik kanthammaskett.

Kui saagi kasutab eakam inimene või naisterahvas, on kindlasti abi kergkäivitussüsteemist. Kindlasti on kodukasutajal abi ka keti kiirpingutusest – see on lihtne ja tööriistavaba. Tavasaagidel kasutusel olevad ketikaane kinnitusmutrid ei kao ära ja ketti saab kas või paku otsas pingutada.

Kodukasutaja saagidel on kasutusel väikse hambaga ketid. Ketid on arendatud selliseks, et vibreeriksid võimalikult vähe ja nende tagasilöögioht oleks väike, samas lõikevõimsust ohverdamata ning seda isegi kasvatades. Saeketi juures on väga oluline veel lõikehamba teravus.

Mootorsael on oluline ka keti õlitamine. Palju kasutatakse ketiõlina vana kasutatud mootoriõli vms. See on väga vale, sest vana mootoriõli on kaotanud oma määrimisomadused ning rikub kiiresti õlitussüsteemi ja juhtplaadi. Korralik ketiõli peab suutma määrida ning piisavalt nakkuda, et jätta juhtplaadi ja keti pindadele kaitsvat õlikihti. Kui kasutad saagi ka talvel, jälgi ketiõli külmakindlust.

Jälgi kilovattide arvu

Jõudluse vajadus sõltub samuti töö iseloomust. Puude langetamine ja küttepuude tegemine nõuab tunduvalt rohkem võimsust, kui okste lõikamine ja puude piiramine. Kui hakkad saagi võimsuse järgi valima, vaata eelkõige mootori kilovattide arvu, mitte kubatuuri.

Osal saagidel võivad olla sama võimsuse juures täiesti erinevad mootori töömahud, kuid siin tulevad mängu mootori pöörded. Väiksema kubatuuriga masinal on pöörded oluliselt kõrgemad. See tähendab omakorda seda, et ketile antakse suurem kiirus, mis on väga oluline töömugavuse tagamisel.

Kuigi pikk juhtplaat näeb sae küljes muljetavaldav välja, osutub see tihti ebavajalikuks ja takistab ka töö tegemist. Mida pikem on juhtplaat, seda enam vajab see energiat, et ketti juhtplaadil liigutada. See mõjutab sae mootori liikumiskiirust ja jõudlust: seega vali juhtplaat vastavalt lõikesügavuse vajadusele ja veel enam mootori võimsusele.