Irja ja Karl Sooväli, kaunis kodu Kaberneemes Foto: Sven Arbet
Kui Irja ja Karl Sooväli viisteist aastat tagasi Kaberneeme kalurikülasse maatüki ostsid, oli see vaid tükk lagedat maad, mille servas seisis õnnetult vana kuurilobudik. Aastatega on nad loonud hubase ja kauni kodu, mille uksed on alati valla nende seitsmele lapsele ja üheksale lapselapsele.

Perekond Soovälja kodu on üks neist kaunitest, mis osales Maakodu korraldatud konkursil “Eesti kauneim maakodu” ja võitis.
Äsja ilmunud Maakodu erinumbrist Kaunis Maakodu leiate nüüd kõikide kategooriate võitjate lood ja pildid.

Isetegemise lusti täis korter Raplamaal

Marjen Beguni ja Viljar Bogdanovi ühine pesa Raplamaal Kuusiku kortermajas on ehe näide sellest, kuidas prügimäele teel olevast materjalist, teise ringi mööblist ja valgustitest saab luua hubase ja omanäolise kodu.

Tulgu päikest või vihma – ikka on mõnus!

Unistus hommiku- ja õhtueinetest suvise soojuse rüpes pakitses ammugi Kaja ja Mati Ilvese hinges, kuid kuidagi ei leidnud nad selle ehitamiseks aega. Saadi ju ka ilma hakkama. Nüüd on nende Vardja talul romantilises stiilis terrassi, mille katus võimaldab nautida nii vihma kui ka päikest.

Vend ehitas õele hommikute tervitamiseks terrassi

Veel mõne aasta eest polnud Signe Vosmil, kolme lapse emal, terrassi ehitamist mõtteski, sest suviste koosviibimiste tarbeks oli metallist sõrestiku ja kangast katusega paviljon. Kuid marutuul keeras selle torud kõrveraks. Signe vennal, Madisel, hakkas õest kahju ja ta ehitas sõsara hoovi kauni katusealuse terrassi.

Nimemuutusest tuule tiibadesse saanud Pärnaõue talu
Raivo Pärn ja tema kaasa Pille Põld on teinud Pärnaõue talust kodu, kus on mitu terrassi ja puhkeala selleks, et oleks hea puhata. Seejuures pole nad iseenda lõdvaks laskmisele mõeldagi jõudnud.

Pisiasjadeni läbimõeldud suvemaja
Liisterite pere ostis Hiiumaale suvekodu pisut üle aasta tagasi. Esimene aastaring on nüüd seljataga ja korda on saadetud rohkem, kui osati ettegi kujutada. “Tahame seal kohe puhkama hakata, mitte aastaid maja vuntsida,” lausub perenaine Anneli Liister.

Irja ja Karl Soovälja kaunis kodu
Sven Arbet

Täituva postkastiga mängumaja


Kui Kerlit Väärmann ja Silver Sepp Pärnamäe küla ridaelamusse kodu sisse seadsid ja aiakujundusele mõtlesid, oli selge: maalapike maja taga on iluaia jaoks liiga väike. Pereema Kerlit mõtles siis, et viib oma kolme poja rõõmuks ellu oma lapsepõlveunistuse ja nüüd ongi nende aias postkastiga armas mängumaja.

Aed, mis lummab kaunite vaadete ja veesilmadega


Maalikunstnik Tiina ja tema abikaasa Mihkel Ojaste on kujundanud endisest räämas kruusakarjäärist oma Mäeotsa talule unustamatute vaadetega aia. Maastik on ilmselgelt tehtu eest tänulik ja pakub nüüd kunstnikule uuteks maalideks nii ainest kui ka inspiratsiooni.

Sven Arbet

Liblikaaias peitub meeliköitev ilu

Kui Liane ja Kaido Mäesalu viis aastat tagasi koduaias terrassil istusid ja liblikatega kaetud maja valget otsaseina vaatasid, tuli neil idee rajada liblikaaed.

Tormimurrust sündinud aed

Helju ja Jüri Ansbergi praeguse kodu ja imelise aia lugu algas 2001. aastal. Koos tormiga. Kahjusid likvideerides tekkis Ansbergidel plaan: ehitame endale uue kodu, kus saaks rahulikult elusügist nautida ja omaette olla. Tulemus on kõiki üllatav ja imetlust väärt.

Kasekäsn – parasiidist võimas abiline seeneriigist

Kasekäsn ehk must pässik on tuntud kui ravimtaim, kuigi ta tegelikult taimeriiki ei kuulugi. Omaduste ja toime poolest seente seas kõige võimsam, sellepärast peetaksegi teda õigustatult seente kuningaks.

Põnevad road kullakarva kõrvitsast
Käes on kuldne kõrvitsaaeg ja kollased nunnud ootavad oma järjekorda. Isegi kui teie enda aiamaal kõrvits tänavu ei kosunud, võite üsna kindel olla, et kellegi käest te kullakarva kera ikka saate.

Vene must terjer, rahvuslik uhkus

Uhke musta lokilise karvaga vene must terjer on omamoodi Vale-Dmitri, sest terjerit on temas alles vaid nime järgi ja tasakaalukamat koera on raske leida.