Jüri Vlassov ja Ilona Laur.
Näitleja ja muusik Jüri Vlassov ning tema abikaasa Ilona Laur jõudsid otsusele, et maal elamise etapp nende elus on läbi, ja otsivad imekaunile Käspre talule uusi tegusaid omanikke.

Maakodu ei tähenda üksnes hunnituid vaateid, õdusaid hetki terrassil ja heade sõprade võõrustamist. See on töö, mis ei lõpe mitte kunagi: maja tahab kõpitsemist, muru niitmist, puud tegemist, ahi kütmist, peenrad rohimist, lumi rookimist... Laulusalmgi ütleb “me kõik jääme vanaks” ja ühel päeval jõuame tõdemuseni, et jõud ei käi suurest majapidamisest enam üle. Tuleb endale tunnistada, et see etapp elus on läbi saanud.

Ilona ja Jüri on need mõtted selgeks seedinud ja otsustanud oma kauni merevaatega maakodu Lindi kalurikülas ära müüa. “See koht meeldib meile väga, aga vanus tuleb peale ja ma ei jõua enam kõiki neid asju teha. Olen ammu unistanud, et võiksin näiteks talvel kodunt ära minnes ukse kinni lüüa ja tulla muretult tagasi. Maal seda lubada ei saa,” räägib Jüri, kes tähistas hiljuti 70 aasta juubelit. “Puude tegemine, muru niitmine – tuhat tööd! On ju olnud väga lumiseid talvesid. Üks aasta tuli kaevata tõelised kaevikud. Ma olen laisk inimene ka,” muigab Jüri. “Aga kohast on muidugi kahju.”

Ilona tunnistab, et maaelu seab omad piirid. Autota pole võimalik maal elada ja Ilona on pere sohver. “Viin Jüri proovidesse ja etendustele. Peale selle tahame ise ka üritustest osa võtta, teinekord sõpradega pubiski istuda, juua klaas veini, aga praegu ma seda endale lubada ei saa. Me oleme tegelikult väga sotsiaalsed inimesed. Ükskord oledki vana ja istud siin, teha ei jaksa ja suhelda pole ka kellegagi – me tahame seda ennetada,” naerab Ilona.

Käspre talus on nad elanud 17 aastat. “Oleks see olnud meie esivanemate kodu, oleks asi olnud teine. Aga oleme ju ise siia tulnud, põhimõtteliselt võõrasse tallu elama. Ja kõigil meie lastel on oma kodud, kus olla ja tegutseda,” põhjendab Ilona.

Jüri ja Ilona vahvaid mälestusi Käspre talust, muu hulgas sealsest kummitusest, kellega aastaid tagasi rahu sõlmiti, saate lugeda ajakirjast Maakodu.
Maakodu esikaas 2018 september
Foto: Tiit Koha