Seevastu ilusad ja elujõulised on nulgude rühmad, jugapuude “karjamaa” (põõsja sordi justkui kadastikuväli), harilike elupuude sordid, millest eriti silmapaistvad on kollasevõrselised isendid.

Ma polnud Lõpe dendroparki sattunud õige mitu aastat ja nii pakkus mullu septembri alguse külaskäik paari huvitavat avastust. Esiteks, see pargi kaugeimas sopis olev hiigelelupuusalu ei koosne põhiliigi esindajatest, vaid tegu on sootuks mingi rässakama sordiga. Siiski on ka päris liigiehtsad hiigelelupuud (Thuja plicata) pargis olemas. Otse nende kõrval aga mõned kalifornia ebaküpressid (Chamaecyparis lawsoniana).

Jaapanist pärit ebaküpresside kõrval on kalifornia ebaküpress meil üks selle perekonna enimkasvatatavaid liike. Paraku on ta üsna talveõrn ja vanu suuri puid Eestis ei leidu. Tegelikult on ime, et kalifornia ebaküpressid meil üldse kasvada suudavad. Liigi väike alla 200 miili pikkune areaal asub Vaikse ookeani ääres Oregoni ja Kalifornia piirialal.

Seal kasvab ta muuseas koos ranniksekvoiaga, kes on meil täiesti lootusetu. Kaliforna ebaküpressi areaalis olla madalaim mõõdetud temperatuur kõigest -15 kraadi ja muld külmub seal harva. Seda imekspandavam on selle liigi võime vastu pidada meie karmides tingimustes. Samas, näiteks mul lagedal kärsatab märtsipäike lumepiirilt ebaküpresse tagasi juba tosina aasta jooksul. Mis imenipiga küll seal Paladel keset lagedat maad suudeti need puud suureks saada?? Midagi on viimaste aastate jooksul lahti, kui isegi saja-aastased mustad männid saavad hilistalvise päikse kahjustusi ja saartel muidu täiesti külmakindlate hiigelelupuude paarimeetrised isendid põõsasjateks kärssavad. Iseenesest oli 70ndate esimesel poolel, kui kalifornia ebaküpressid Paladele istutati, pehmete talvede periood, Järgnesid küll karmid kaheksakümnendad, ent siiski ei teinud need nähtavasti noortele puudele suurt häda.

Lõpe dendropargis on mõni kalifornia ebaküpress üksjagu kõrvetada saanud, kuid paljud on ometi täiesti elus ja terved. Puud on kuni 7 m kõrged ja neid leidub pargis mitmel pool. Suisa nõnda, et tekivad maastikuvaated kalifornia ebaküpressidega.

Kalifornia ebaküpressid ongi selle pargi kaheldamatult suurim väärtus. Maastikuliselt huvitav on aga ka Sõjaauk – amfitetrilaadne pinkidega org keset muidu üsna tasast maad. Oru ühes servas on allikas. Paraku mulluse kuiva suve lõpus ta vaid vaevu immitses.

Üks huvitav leid veel. Nimelt kasvab pargis hulk suuri kanada kuuse 'Conica' mütakaid, kes aga paraku viimaste talvedega on kõvasti päiksest põletada saanud. Keegi neid seal ju ei varjuta ja jällegi ime, et nad täiesti lagedal aastakümneid hästi kasvasid, kuni nüüd... Ühel isendil näikse nendest kõrvetustest villand saanud ja on kasvatanud välja põhiliigi päikesekindla ladva. Loodetavasti sirgub temast ilus suur kanada kuusk.