Metsamoor Irje Karjus eliksiiri jaoks korjatud kuusekasvudega.
Alkoholi baasil valmistatud rahvarohud on põhjamaal läbi ajaloo alati olnud inimeste rohukappides ning külmadel aegadel aidanud keha soojendada.

Ravimtaimedele valatud alkoholtõmmist nimetatakse tinktuuriks ja seda kasutatakse nii pealemäärimiseks kui ka näiteks ravimteele või vanniveele lisamiseks.

Nalivka või nastoika on aga napsud, mis on saadud samal moel – taimsetele saadustele alkoholi lisamisega. Sedaviisi koduse likööri valmistamine kirssidest, vaarikatest, maasikatest või teistest aromaatsetest marjadest koos viina ja suhkru lisamisega on meilgi vahelduva eduga populaarsed olnud.

Poest marjalikööre või nalivkasid ostes on enamasti tegu mitte eriti looduslike toodetega, kus marjamaitse saamiseks on lisatud lõhnaaineid.

Kuna talvisel ajal on ravimtaimede ja muude taimsete saadustega kitsas käes, aitab välja hiljaaegu välja tulnud Metsamoori eliksiir, mille andis toomisse alkoholitootja Koch. Viimaselt tuli idee, selle koostise ja tootearenduse mõtles välja Metsamoor ehk Irje Karjus.

“Metsamoori eliksiiris on kasutatud teatud kuivusastmel männikasve, kuusekasve ja noori kaselehti. See on oluline, sest taimedes olid tõmbeaja alguses alles eeterlikud õlid, mis muidu taimede kuivades hajuvad. Seepärast ongi eliksiir aromaatne ja meenutab oma lõhnabuketiga põhjamaa metsade sügavat müstikat,” selgitab Irje Karjus ning lisab, et sõrmkübaratäis eliksiiri aitab lõdvestuda, vabastab pingeid, soojendab keha ja hinge.

“Olen valmistanud samadest komponentidest puujõuteed, mis on väga tõhus pingemaandaja ja toob õhtul rahuliku une. Eliksiiri võib määrida ka kehale valutavatele kohtadele ja närvivalude korral. Männikasvud on ajast aega olnud suurepärane närvirohi. Eliksiiri võib võtta ka valutava kurgu parandamiseks ja külmetushaiguse puhul organismi soojendamiseks,” õpetab ta.

Metsamoor soovitab kodus teha tinktuuri ka teistest taimedest. Väga tõhusa tinktuuri saab naistepunast ja saialillest, mis on hea külmetushaiguste ja närvisüsteemi probleemide puhul ning seda võib samuti valutavatele kohtadele määrida.

Veel soovitab ta teha üheksavägise õitest tinktuuri, mida on hea sisse võtta immuunsüsteemi turgutamiseks. Üheksavägise tinktuuri valmistamiseks tuleks võtta vähemalt 1/3 mahust taimi ja ülejäänud osa täita 40protsendise alkoholiga.