OÜ Metakor - Maria Kaljuste Foto: Sven Arbet
Sel suvel toimunud esimesel üle-eestilisel avatud talude päeval, mil oma suuremat või väiksemat majapidamist-tootmist näitas soovijaile kokku 147 talu, jõudsime muu hulgas ka Saaremaale, kus Murueideks kutsutud Maria Kaljuste vaaritab purki-pudelisse imetlusväärseid maitsekooslusi.

Talupäevade puhul lubas Sauna talus Kuninguste talupoodi pidav Maria pakkuda degusteerimiseks põnevaid siirupeid, aga ka talumunadest pannkooke ja kohvi, lisaks talutoorainest jäätistki. Paraku jõudsime saarele pühapäeva varahommikul, kui koogilõhnani oli üle tunni aega, ja nii kiikasime Põripõllule, kus Maria ja Avo üle kümne aasta Kalda talu on pidanud.

Teejuhiks Google Maps, pidasime kinni hoonete lähistel ja läksin uurima, kas siin see nõiaköök asubki. Lisaks elumajale palju kõrvalhooneid ja õue peal mänguasju – ahhaaa, peres on lapsi, mõtlesin. Kui aga ukse kõrval mitut kasti värskelt korjatud kuusevõrsetega nägin, oli selge, et tegu on õige kohaga, kus kasvab suur osa taimi, millest nestet valmistada. Just siin on roosiaed, mida lausa kahju tooraineks nimetada. Aga ühel hetkel peaks Saaremaa rabarberi-maasika-metsroosiveini arendamine lõpule jõudma ja siis tarbija rõõmuks ka müüki.