Paradiisiõunte kompott
Õunakompott kaunistab pea kõiki praade ja sobib alati magustoiduks.

Õuntest saab mitut moodi kompotte. Iga puuviljal on oma maitseained, mis tema nüansid kõige paremini esile toovad. Õunakompotiga sobivad eriti hästi kaneel, aniis, muskaat, vanill, ingver, koriander, kardemon ja nelk. Eestis looduses või peenral kasvavatest taimedest võiks kasutada kalmuse kuivatatud risoomi (tõesti võrratu kodumaine õunavürts!), piparmünti, kadakamarju, melissi, naistenõgest, nõmm- ja aed-liivateed ehk tüümian, apteegitilli, sidrunbasiilikut, mustkööment, hiina sidrunväändniku lehti ja marju. Õunatoitudega sobib alati ka tsitrusviljalistelt riivitud toores või kuivatatud koor.

Õunad-marjad-maitsetaimed

Lihtne toorhoidis

Mahlastest hapukatest ja vürtsikatest õuntest (sordid 'Aia ilu', 'Antonovka', 'Sügisjoonik' jt) saate hea toorkompoti, millega maitsestada teed ja boole. Selleks eemaldage õuntelt vorstilehtri otsa või spetsiaalse lõikuriga õunasüdamed. Lõigake õunad ühtlaselt 3–5 millimeetri paksusteks ratasteks, piserdage õunalõikudele ühe-kahe sidruni mahla ja pange viilud siis suhkruga kihitatult hoiunõusse. 1 kg õunaviilude kohta võtke 1,5 kg suhkrut, sellesse segage enne riivitud sidrunikoor.

Sellist toorhoidist on õigem teha 5–10kg kogusena suuremasse email- või klaasnõusse. Laske hoidisel seal mõni päev vajuda ja suhkrul toimida-lahustuda, siis tõstke toorkompott 0,5–1- liitristesse klaaspurkidesse. Sulgege purgid plastkaante või tsellofaaniga ja tõstke külmikusse või hästi jahedasse keldrisse. Toorhoidist tehes võite võtta ka kaks osa õunaviile ning ühe osa lõigutud ja seemnetest puhastatud ebaküdooniat.

Üks parimaid kompotiõunu on pea igas aias kavav 'Antonovka'. Talle järgnnevad 'Aia ilu', 'Borovinka', 'Koit', 'Tellissaare', 'Sügisjoonik' jt. Hea kompoti saab kõigist vürtsika maitsega, tugevama viljalihaga ja värvika koorega sortidest.

Kuidas hoida värvi?

Kompotiõunu tavaliselt ei koorita, purkipanekuks valige kõige ilusamad, kahjustamata ja ühtlase suurusega õunad. Suuremad õunad lõigake pooleks või paari sentimeetri laiusteks sektoriteks. Teritatud äärega roostevaba teelusikaga saate õunapoolikust hästi eemaldada seemnekambri.

Õunte lõikepind tõmbub ruttu pruuniks. Kui täidate suuremat kompotipurki õunaviiludega, on tööd lõpetades esimesed lõigud juba inetut värvi. Väiksemad õunad pange seepärast purki tervelt ja koorimata, eemaldades neilt enne ainult südamiku. Värvusemuutust aitab vältida see, kui asetate õunaviilud 10 minutiks 0,5–1% soolvette või sidrunhappelahusesse (1 liitri vee kohta võtke 3 g sidrunhapet). Siis tõstke mõne hoidisepurgi jagu õunaviile suuremale sõelale või traatvõrgule (sobib ka tugevamast marlist, jämedatoimelisest linast, puuvillast või polüetüleenvõrgust kott) ja asetage keeva vette. Seal hoidke õunalõike olenevalt küpsusastmest 4–8 minutit ja siis tõstke poolpehmed õunad veel külma vette.

Jahtunud õunalõigud laduge purkidesse, asetades kumerad pooled purgi seina poole. Sedasi mahub purki rohkem viile ja kopott paistab ilusam. Õunaviilud laduge ringidena ja nii, et iga pealmise ringi õunapooled satuvad alumise ringi vahekohtadesse. Õunaviilude vahele võib puistata pohli, jõhvikaid, sinikaid, pihlakaid, arooniaid, kukerpuu-, kuldsõstra-, astelpaju- või mahooniamarju (viimased annavad õunakompotile eriti ilusa punase värvuse ja suitsuploomi maitse!).
Lisada võib ka banaaniviile, kooritud kiivirattaid, poolitatud ja seemnetest puhastatud kibuvitsamarju ja ebaküdooniaid.

Kuumutusvedelikust ning suhkrust keetke siirup: 1 liitri vee kohta võtke 400–500 g suhkrut. Jahtunud siirup valage hoidisele nii, et kaane alla jääks 1–1,5 cm paisumisruumi. Kuumutage hoidist 85° juures 20–25 minutit ning kaanetage siis õhukindlalt. Kuumutatud purgid keerake kummuli, katke tekiga ja laske aeglaselt maha jahtuda. Jahedas pimedas ruumis säilivad õunakompotid hästi saagist saagini.

Retseptivalik

Õunakompott kiirmeetodil. Peske ilusad õunad puhtaks, eemaldage südamikud, lõigake koorimata õunad viiludeks. Ühe purgi jagu õunaviile tõstke marlikotiga 2–3 minutiks keeva vette. Raputage õunaviilud kotist purki ja püüdke viile keevas vees hoitud puulusikaga veidi tihendada. Valage viiludele keev suhkrusiirup (1 liitri vee kohta võtke 200–300 g suhkrut). Sulgege purgid õhukindlalt, keerake purgipõhjad ülespoole, katke tekiga ja laske kompotil aeglaselt jahtuda.

• Kompott suvi- ja õhukese koorega õuntest. Eemaldage õuntelt südamik. Pooleks või neljaks lõigatud õunad laduge tihedalt purkidesse, peale valage keedetud ja maha jahutatud suhkrusiirup (1 liitri vee kohta 200 g suhkrut). Purgid jätke 6–8 tunniks toasooja. Seejärel tõstke purgid veevanni, liitriseid purke kuumutage 85° juures 15, 2-liitriseid 20 ja 3-liitriseid 30 minutit. Siis laske purkidel eespool kirjeldatud moel jahtuda.

• Kompott mahlaga. Purkidesse laotud õunaviilud valage üle punase või valge sõstra, jõhvika-, pohla-, vaarika-, maasika-, muraka-, aedpihlaka-, sinika-, pampli-, kreegi- või alõtšamahlaga. Enne lahustage mahlas maitse järgi suhkrut (200–300 g suhkrut ühe liitri mahla kohta) ja lisage maitseaineid. Edasi toimida nii nagu eelmistes juhendites.

• Kompott sügis- ja talisortidest. Lõigake õunad viiludeks. Täitke purgid tumenemise vastu töödeldud viiludega ja valage peale keev suhkrusiirup (1 liitri kohta 200–300 g suhkrut). Katke purgid kaanega ja laske siirupil mõjuda 3–5 minutit. Siis valage siirup tagasi keedunõusse ja ajage uuesti keema, keev siirup valage taas õunaviiludele ja nii, et see ulatuks purgi ääreni. Sulgege purgid õhukindlalt ja laske neil aeglaselt jahtuda.

• Õuna-kõrvitsakompott. 1 kg hapude õunte kohta võtke 700 g kõrvitsat, hästi sobivad väikesed taldrikkõrvitsad ehk patissonid ja rullkõrvitsad ehk tsukiinid (kabatšokid) ning ka väikesed veel puitumata dekoratiivkõrvitsad. Kõrvitsad peske, kuid jätke koorimata. Patissonid ja ilukõrvitsad lõigake sektoriteks ja suvikõrvitsad 2 cm laiusteks ratasteks, blanšeerige. Lauduge õuna- ja kõrvitsalõigud purki ning valage peale keedetud jahutatud suhkrusiirup, võttes 1 liitri vee kohta 500 g suhkrut.

• Õuna-pirni-pohlakompott. Magusatel küpsetel õuntel ja pirnidel eemaldage südamik, laduge viilutatud viljad vaheldumisi hoidisepurki, puistates kihtide vahele pohli (purk täitub tihedamalt, kui seda aeg-ajalt raputada). Kõige peale lõigake ½–1 sidruni õhukesed viilud. Peale valage keev suhkrusiirup, võttes 1 liitri vee kohta 300–400 g suhkrut.

Õuna-pohlakompott

• Õunakompott ahjuküpsetest õuntest. Keskmise suurusega õuntel eemaldage õiejäänus ja südamik, nii et õiepoolsesse otsa jääks cm paksuselt viljaliha. Õunad asetage ahjuplaadile või mikrolaineahju lamedale alusele, südamikuavad ülespoole, täike õõnsused kaneeli- või vanillsuhkruga ja küpsetage. Küpsed õunad tõstke puulusikaga hoidisepurki, valage õunad üle keeva suhkrusiirupiga (1 liitri vee kohta 400 g suhkrut). Kuumutage purke veevannil ja kaanetage siis õhukindlalt.

• Pikantne õunakompott. Lahustage 2 liitris vees 2 kg moosisuhkrut, laske siirup keema. Lisage keevale siirupile 3 kg pestud ja seemnekambritest puhastatud koorimata õunaviile. Keetke aeglasel tulel, kuni kompott omandab õunamoosile omase konsistentsi, hoidudes samas õunte lagunemise eest. Võtke hoidis tulelt, segage väikeste kogustena juurde 1–2 klaasi kuiva valget lauaveini,1 tl sidrunhapet ja laske kompotil vee kord keema tõusta. Tõske kuum kompott purkidesse ja sulgege õhukindlalt.

• Õunakompott tomatimahlaga. Pestud küpsed tomatid lõigake tükkideks ja kuumutage neid keedunõus kaane all aurus 10 minutit. Siis püreestage tomatid ja suruge läbi sõela. Maitsestage püreed suhkru, soola ja meelepäraste peeneks jahvatatud maitseainetega (nt ingver, vürtspipar, paprika ja must terapipar). Täitke purgid mõne talvesordi blanšeeritud õunaviiludega ja valage peale kuum maitsestatud püree. Kuumutage lahtise kaanega kaetud purke veevannil. Seejärel sulgege purgid õhukindlalt.

Õunakompott teiste puuviljade ja marjadega

• võtke 2 osa õunaviile ja 8 osa mustikaid;

• 4 osa õunaviile, 2 osa väiksemaid ploome, kreeke või alõtšasid (seemne võib sisse jätta), 2 osa neljaks lõigatud väiksemaid pirne;

Kompott maitsetaimedega

• 3 osa õunaviile, 1 osa 2 cm paksuseid pirnirattaid, 2 osa poolitatud ja seemneteta aprikoose ja 2 osa väiksemaid ploome, kreeke või alõtšasid, neile võib seemne sisse jätta;

• 5 osa magusamate sortide õunaviile, 2 osa rabarbrikuubikuid;

• 5 osa magusamate sortide õunaviile, 2 osa aedmaasikat;

• 1 osa õunaviile, 1 osa astelpajumarju, 1 osa poolitatud ja puhastatud kibuvitsamarju;

• 4 osa õunaviile, 2 osa aedpihlakaid;

• 5 osa õunaviile, 2 osa musta arooniat;

• 6 osa õunaviile, 1 osa sidrunväändniku marjakobaraid, 1 osa ebaküdoonia pooleks või neljaks lõigatud ja seemnetest puhastatud vilju.

Laduge kõik komponendid vaheldumisi purkidesse, peale valage keedetud jahutatud suhkrusiirup (1 liitri kohta võtke 300–400 g suhkrut, ploomide ja alõtšade korral kuni 600 g suhkrut). Kuumutage purke veevannil ja laske neil siis aeglaselt maha jahtuda.