Aspiriin AFP
Miljonid inimesed üle maailma võtavad igapäevaselt aspiriini ennetamaks insulti või infarkti. Surmavaks osutuda võivate tõbe ennetamisel on aga ka varjukülg: 12% inimestest võtab aspiriini asjatult ning riskib nii tõsiste tervisehädadega.

Et otsustada, kas ravimi tarbimine on asjakohane ja kasulik või tarbetu ja ohtlik, hindasid Baylori meditsiinikolledži kardioloogid Ameerika südameassotsiatsiooni välja töötatud mõõdikute abil 70 0000 inimese südameinfarkti või insuldi riski lähima kümne aasta jooksul.

Aspiriini ei tohiks inimene igapäevaselt mingil juhul kasutada, kui see risk on väiksem kui 6%, vahendab Õhtuleht.

12%-l igapäevaselt aspiriini tarvitavatest patsientidest võib rohuvõtmisest saadav kahju olla kasust suurem – need inimesed riskivad verejooksudega seedetrakti tekkida võivatest haavanditest, samuti ajuverejooksuga. Samas piisaks terviseriskide maandamiseks pelgalt elustiili muutmisest.

Perearst Madis Veskimägi soovitab ka palavikualandajana eelistada ohutumaid ravimeid, näiteks paratsetamooli ja ibuprofeeni, millel on vähem vastunäidustusi kui aspiriinil.

“Aspiriini vastunäidustuseks on mao-kaksteistsõrmiksoole haavand, verehüübivushäirega kulgevad haigused, kasvõi ninaverejooksud lastel jm.

Alati on mõistlik nõu pidada teid tundva meedikuga ja usaldada tema soovitusi,” kirjutas Veskimägi lugeja küsimusele vastuseks Maaleht.ee-s.