ravimid, rohud, apteek Foto: Ardo Kaljuvee
Ravimid ambroksool ja broomheksiin, mida kasutatakse köha korral rögaerituse soodustamiseks hingamisteedest, kutsuvad harvadel juhtudel esile tõsise allergia ja nahareaktsiooni, teatab ravimiamet.

Euroopa ravimiametite koordineerimisgrupp (Co-ordination Group for Mutual Recognition and Decentralised Procedures – Human - CMDh) kiitis heaks Euroopa Ravimiameti riskihindamise komitee (PRAC) soovituse lisada ambroksooli ja broomheksiini sisaldavate ravimite ravimiinfodesse teabe tõsiste nahareaktsioonide ja allergiliste reaktsioonide riski kohta. Neid ravimeid kasutatakse Euroopa Liidus laialdaselt rögalahtistitena.

PRACi soovitus põhineb broomheksiini ja ambroksooli kasutamisel ilmnenud tõsiste allergiliste reaktsioonide ja nahareaktsioonide kohta saadetud kõrvaltoime teatistel. Teatiste hindamise tulemused kinnitasid varem teadaolevat allergiliste reaktsioonide riski ja tuvastasid ka vähese tõsiste nahareaktsioonide riski, sh multiformne erüteem ja Stevensi-Johnsoni sündroom.

Selle tulemusena lisatakse tõsised nahareaktsioonid kõrvaltoimetena nende ravimite ravimiinfodesse. Patsiendid peavad nahareaktsiooni sümptomite ilmnemisel ravi koheselt lõpetama.

Tõsiseid allergilisi ja nahareaktsioone esineb nende ravimite kasutamisel harva, nende täpne esinemissagedus on teadmata.

Ambroksooli ja broomheksiini kasutatakse peamiselt suu kaudu rögalahtistitena, et veeldada lima ja muuta see kergemini väljaköhitavaks ägedate või krooniliste kopsu- või hingamisteede haiguste korral.

Eestis on müügiluba järgmistel ambroksooli sisaldavatel käsimüügipreparaatidel:

- tabletid: Flavamed (Berlin-Chemie), Pro-Ambrosan (PRO. MED. CS. PRAHA a.s), Ambrolan (G.L. Pharma GmbH), Ambroxol Sandoz (Sandoz d.d.) ja Brontex (ratiopharm);
- suukaudne lahus: Flavamed (Berlin-Chemie) ja Brontex;
- siirup: Lasolvan (Boehringer Ingelheim), Ambroxol Sandoz ja Brontex;
- pastill: Neo-Bronchol (DIVAPHARMA) ja
- kihisev tablett: Flavamed.

Eestis on müügiluba järgmistel broomheksiini sisaldavatel käsimüügipreparaatidel:

- Bromhexine-Grindeks tablett ja siirup (AS Grindeks).