Kuivatatud sidruni- ja apelsinilõigud, kimpu köidetud kaneelikoored annavad ka mõnusa aroomi.
On aeg meisterdada koduuksele traditsiooniline jõulupärg.
Jõulupärja tegemiseks vajad esmalt ideed. Mõtle läbi, milliseid toone ja milliseid kaunistusi soovid pärja sees kasutada. Kas pärg peaks olema pigem naturaalne, milles on lisaks rohelistele okstele näiteks pähkleid, kuivatatud apelsinilõike, kaneelikoori? Või meeldib sulle pigem rikkalik ja värviküllane jõuluehetega kaunistatud pärg?
Maakodu, jõulud, lilleseaded, Hansaplant jõulud, jõulupärg2009
Foto: Sven Arbet

Pärja valmistamiseks vajame ringikujulist karkassi. Pärja toorikuid müüakse aianduse ja kodutarvete poodides.

Toorik on tehtud tavaliselt põhust või penoplastist, kuid leidub ka okstest punutud karkasse.

Kui toorik näeb juba iseenesest kena välja, võib kaaluda, kas seda täies ulatuses üldse kaunistada. Ehk piisab vaid selle osalisest kujundamisest.

Maakodu, jõulud, lilleseaded, Hansaplant jõulud, jõulupärg2009
Foto: Sven Arbet

Pärja tooriku saab ka ise meisterdada, kasutades selleks painduvaid pajuoksi või jämedamat traati ning ajalehepabereid. Vormi okstest või traadist rõngas (läbimõõduga ca 25 sentimeetrit). Kortsuta ajaleht ja mässi see traadi või paela abil ümber karkassi.

Pärja jaoks vajad rohelisi oksi. Tasub arvestada, et kõige kiiremini hakkavad pudenema kuuseoksad.
Maakodu, jõulud, lilleseaded, Hansaplant jõulud, jõulupärg2009
Foto: Sven Arbet

On tore, kui leiad erinevaid - näiteks erinevate elupuude, kuuskede, mändide oksakesi. Pärjaks sobivad imehästi jugapuu, nulu, ebatsuuga, ebaküpressi, sabiina ja teiste kadakate oksad.

Kui aias leidub igahaljaid taimi, millelt raatsid mõne oksa murda, siis ka need lisavad pärjale tooni. Metsast võib leida mustika- või pohlavarsi, kanarbikku.
Kirkad toonid ja käbid.

Töö lihtsustamiseks valmista ette materjal: lõika oksad ühepikkusteks (u 10-15 sentimeetristeks) ja sorteeri need eri hunnikutesse. Seejärel hakka peene ja painduva traadiga oksakesi järjest pärja toorikule siduma.

Pane tähele, et pärja alumine pool, võiks jääda okstest vabaks, nii on seda parem uksele riputada. Kasuta eri tooni oksi vaheldumisi või teatud rütmiga.
Maakodu, jõulud, lilleseaded, Hansaplant jõulud, jõulupärg2009
Foto: Sven Arbet

Kui oksad on kinnitatud, võid asuda pärga kaunistama. Kõige mugavam on erinevaid kaunistusi kleepida kuuma liimi püstoliga või siis traadi abil.

Viimasena tee pärjale traadist kinnitusaas.