Suvikõrvitsaid võib ka hoidistada Reio Laurits
Kui te kõiki suvikõrvitsaid värskelt ja noorelt ära süüa ei jõua, pistke osa purki!

Levinuimad suvikõrvitsad on kabatšokk ehk rullkõrvits (botaaniliselt hariliku kõrvitsa alamliik, rahva suus ka tsukiini – toim) ja patisson ehk taldrikkõrvits. Esimest hindavad köögis üle kõige itaallased ja teist prantslased.

Küttepuud ja lendavad taldrikud

Kabatšokid on kõige paremad noorelt. 7–10 päeva vanused viljad kaaluvad 200–700 g. Nende koor on sordist olenevalt roheline, kollane, ühtlaselt valge või hoopis triibuline. Värskust aitab hinnata see, kas saate kabatšoki viljakoort küünega hõlpsasti kriimustada. Hapendatult ja marineeritult on eriti hõrgud 100–150 g kaaluvad noored viljad, neid ei ole tarvis isegi tükeldada.

Ka ribilise äärega taldrikukujulised patissonid (botaaniliselt munakõrvitsa sordirühm – toim) on kõige hõrgumad 3–5 päeva vanuselt. 6–9 cm läbimõõduga viljad kaaluvad siis 80–100 g, hoidistades mahuvad nad tükeldamata vabalt purgi suust sisse. Värskelt tarbida kõlbab veel 7–10 päeva vanuseid 200–500 g kaaluvaid patissone.

Just seepärast, et saada suvel värskeid ja hõrke vilu, kasvatan neid köögivilju ise, poest ja turuletilt neid õiges valmiduses ei saa. Sageli on meil müügil nii suured kabatšokid, et kui neil oleks lastud veel natuke kasvada, siis sobiksid need “halud“ pigem ahjukütteks. 35–40 cm läbimõõduga või veelgi suuremaid patissone võiks püüda kasutada kettaheite võistlustel, sest süüa nad enam hästi ei kõlba.

Hästi palju kasulikku

Nii maitseomaduste kui ka toite- ja dieetilise väärtuse poolest on suvikõrvitsad enam-vähem võrdsed tavalise kõrvitsaga. Kuivainet on neis 5–12%, suhkruid 2,5–4,5%, rasva 0,13%, pektiinainet 1,7–2%, mineraalaineid 0,4%. C-vitamiini on 20–40 mg% ja A-vitamiini provitamiini (β-karoteeni) 0,5–0,8 mg%. 100 g kabatšokki annab keskmiselt 110 kJ energiat.

Oma õrna konsistentsi tõttu on nad eriti head dieetköögiviljad lastele ja elatanud inimestele. Suvikõrvitsat on kasulik süüa ainevahetuse häirete, südame- ja maksahaiguste korral, kuna see köögivili soodustab sooletegevust ja vee väljutamist ning pehmendab kõhukinnisust. Väga kasulikud on suvikõrvitsad toorsalatites, veinäädikaga marineeritud suvikõrvitsad aga on head looduslikud kolesteroolialandajad. Oskuslikult marineeritud suvikõrvitsad maitsevad isegi paremini kui marineeritud kurgid.

Nii kabatšokid kui patissonid parandavad valguliste toiteainete seeditavust ja on seega hea lisand liha- ja munatoitudele.

Värskelt riivitud kabatšokki või patsissoni kiidetakse aga dieettoiduna mao- ja kaksteistsõrmiku operatsioonijärgses ravis, sest mõlemad soodustavad nende organite ainevahetust ning paranemist.

Hapendatud suvikõrvitsad

Suvikõrvitsad
Reio Laurits


Hapendamiseks sobivad väikesed kabatšokid ja patissonid. Kuni keskmise kurgi suurusi vilju võib hapendada tervelt, kabatšokki võite tükeldada ka 2–3 cm paksusteks viiludeks. Hapendatud patisson ja kabatšokk on maitsvamad, kui kasutame rohkem vürts- e tšillipaprikat, piparrohtu, küüslauku ja vähem mustasõstralehti.

Hapendatud noored kabatšokid ja kurgid

Võtke 2 osa eri värvusega noori kabatšokke ja 1 osa kurke, veidi mustasõstra- ja mungalillelehti, paar oksa majoraani ja melissi, mõned vaarika- ja kirsilehed, tilliürti, pooleks lõigutud küüslauguküüsi.

Hapendusnõu põhja puistake veidi lehti, seejärel laduge vaheldumisi tihedalt kabatšokke ja kurke, peale puistake jälle veidi lehti ja tilliürti jm maitserohelist ning poolitatud küüslauguküüsi. Viimaseks kihiks pange natuke rohkem lehti või mõned mädarõikalehed. Siis suruge hoidisele taldrik ja pange sellele raskus (sobib näiteks veega täidetud 1–3 liitrine klaaspurk). Peale valage soolalahus: 1 liitris külmas keedetud vees lahustage 1 kuhjaga sl soola ja 1 tl suhkrut. Soolalahu peaks katma taldrikut mõne sentimeetri. Laske mõni päev hapneda ja tarbige nädala jooksul toidukõrvasena. Pikemaks säilitamiseks tõstke sobiva hapendusastmega aedvili (üle nädala ärge sel hapneda laske) ümber 3-liitristesse purkidesse (lehti pange siis vähem), valage peale hapnemisvedelik ja pastöriseerige.

Hapendada võib ka nii:

• 1,8–2 kg noori kabatšokke või patissone, mis mahuvad purgi suust vabalt tervena sisse, 100 g noort tilliürti, 30 g sellerilehti, 15 g noort mädarõikalehte või 10–15 pooleks lõigatud mungalilleseemet, 1–2 värsket vürtspaprikat, 3–5 küüslaugu küünt. 3-liitrise purgi põhja puistake ⅓ jämedalt lõigutud maitsetaimedest-lehtedest, seejärel laduge purki pooled patissonid, nüüd puistake peale teine ⅓ maitserohelisest, siis laduge purki ülejäänud patissonid ja kõige peale viimane kolmandik maitserohelist. Peale valage 5–6% soolalahus. Laske 8–10 päeva toasoojas hapneda ja siis pastöriseerige.

• Mahedamaitselised patissonid saate siis, kui kasutate mustasõstralehtede asemel vaarikalehti, tilli asemel koriandrit ja melissi, lisate 3–4 sidrunväändiku lehte ja 3-liitrise purgi kohta noaotsatäie ingverit, 2 tl suhkrut ning 1 tl koriandriseemneid. Peale valage 3% soolalahus.

Marineeritud suvikõrvitsad

Noored kabatšokid marinaadis

Magusa paprikaga marineeritud kabatšokid
Reio Laurits

Võtke noori eri koorevärvusega kabatšokke, veidi värsket tilliürti, sinepiseemneid, tšillipaprikat ja küüslauku. Lõigake kabatšokkidel ära inetud otsad ja viilutage viljad risti 2–3 cm paksusteks viiludeks. Asetage viilud tihedalt purki, lisage tilliürt, 2–3 pooleks lõigatud küüslauguküünt, 1 tl sinepiseemneid, 1–2 tšillikauna ja noaotsaga sidrunhapet. Peale valage kuum marinaad: 1 liitri marinaadi kohta võtke 1 sl soola ja 2 kuhjaga sl suhkrut ning 1–2 sl 30%-list äädikat (äädikas segage juurde veidi jahtunud lahusele).

Tõstke purgid keeva veevanni, asetage neile peale lahtised kaaned ja kuumutage, kuni hoidis muudab veidi värvi. Sulgege purgid õhukindlalt, keerake kummuli ja katke paksu riidega, lastes hoidisel aeglaselt maha jahtuda. Säilitage purke jahedas ruumis. Kui soovite marineerida veniäädikaga, siis valage purki veidi kuuma suhkru ja soola lahust (soola ja suhkrut võib nüüd lisada veidi rohkem). Valage hoidise peale ¼ klaasi 6%-list veiniäädikat, täitke purk ääreni ülejäänud suhkru-soolalahusega, asetage peale lahtine kaas ja kuumutage, kuni hoidis muudab veidi värvi. Purgid sulgege õhukindlalt, pange linaga kaetud lauale, põhi ülespoole, ja laske aeglaselt maha jahtuda.

Magusa paprikaga marineeritud kabatšokid

Magusa paprikaga marineeritud kabatšokid
Reio Laurits

Võtke enam-vähem võrdses koguses kollase ja rohelise koorega või triibulisi noori kabatšokke, punast ja kollast magusat paprikat, sinepiseemneid, värsket tilli ja tšillit. Puhastage paprika seemnetest, lõigake parajateks viiludeks, asetage sõelale ja tõstke mõneks minutiks keeva vette. Jahutage paprikaviilud seejärel jooksva külma vee all maha. Lõigake kabatšokid mõne sentimeetri paksusteks viiludeks. Laduge ettevalmistatud aedvili tihedalt purki, asetades sinna esmalt ühe ilusa värske tilli. Vahele puistake 1 tl sinepiseemneid, noaotsaga sidrunhapet (aitab värvust säilitada), lisage 1–2 tšillikauna. Edasi toimige nii, nagu soovitatud eelmises marineerimisretseptis.

Aedubadega marineeritud kabatšokid

Aedubadega marineeritud kabatšokid
Reio Laurits

Võtke enam-vähem võrdses koguses eri koorevärvusega noori kabatšokke ja noori kiududeta aedoakaunu, veidi sinepiseemneid, tšillipaprikat ja mõned oksad värsket peterselli. Kupatage aedoakaunu paar minutit nõrgalt soolaga maitsestatud vees, asetage need siis sõelale ja jahutage jooksva külma vee all maha. Sättige aedoakaunad võrdlemisi tervelt purgi ühte külge, suuremad kaunad lõigake põiki pooleks. Lisage mõned suuremad petersellilehed. Kabatšokid lõikuge 2–2,5 cm paksusteks viiludeks ja laduge need tihedalt purki, vahele puistake 1-liitrise purgi kohta 1 tl sinepiseemneid, lisage ka 1–2 tšillikauna. Edasi talitage nii, nagu soovitatud esimeses marineerimisjuhendis.

Rohke mungalillega marineeritud patissonid

Valige välja ilusad 3-liitrise purgi suust sisse mahtuvad patissonid, mõne veidi suurema võib ka pooleks või neljaks lõigata. Tervetesse patissonidesse tehke kahvliga mõned torked. Laduge patissonid purki vaheldumisi mungalilleürdiga (sobivad õied koos pungadega ja ka poolvalminud või valminud seemned). Lisage 2–6 pooleks lõigatud küüslauguküünt. Marineerige ja hoidistage nii, nagu soovitatud esimeses juhendis.

Kollase kabatšoki kompott banaanidega

Kollase kabatšoki kompott banaanidega
Reio Laurits

1-liitrise purgi hoidise kohta kulub 2–3 banaani ja sama palju kollaseid kabatšokke. Kui soovite hapukamat maitset, siis lisage ka üks-kaks tükeldatud laimi. Koorige banaanid ja kabatšokid ning lõigake viiludeks. Asetage viilud vaheldumisi purki ja valage peale jahtunud siirup. Siirupit tehes võtke 1 liitri vee kohta 200–300 g suhkrut ja 2–3 kuhjaga sl sidrunhapet. Valage siirup hoidisele. Täidetud purgid tõstke sooja veevanni ja kuumutage aeglaselt, kuni purgi sisu on 95 °C. Sulgege purgid õhukindlalt ja asetage, põhi ülespoole, linaga kaetud lauale ning laske aeglaselt maha jahtuda. Hoidke purke jahedas ja pimedas hoiuruumis või külmikus.

Patissonikompott mahoonia- või kukerpuumarjadega

Patissonikompott mahoonia- või kukerpuumarjadega
Reio Laurits

Võtke ilusaid väiksemaid patissone, lõigake need pooleks või ribide vahelt prajateks sektoriteks, laduge purki ja vahele puistake mahoonia või kukerpuu viljavartest puhastatud marju. Edasi toimige nii, nagu soovitatud eelmises juhendis.