Juuretisega valmistatud rukkileib. Foto: Arno Mikkor
Juuretise tegemiseks tuleb panna vette likku kolm viilu juuretisega valmistatud leiba, lisada natuke rukkijahu, suhkrut, petipiima ning kloppida puumõlaga hästi vahule pudrutaoliseks massiks. Lõpuks riputada peale veidi rukkijahu ja jätta rätiga kaetult sooja kohta hapnema.

Juuretis peaks saama piisavalt hapneda, olenevalt temperatuurist kuni kaks päeva. Valmis juuretis võib seista pikka aega, seda aga külmkapis või hoopis sügavkülmas.

Ettevõtlik inimene ei tohiks pettuda, kui esimene leivategu ei õnnestu (näiteks taigen vajub pärast kerkimist alla ), sest viga võib olla juuretise kvaliteedis. Teine leivategu, aga juba esimesest taignast jäetud juuretisega, õnnestub kindlasti.

Esimesel küpsetamisel tuleks võtta kõiki retseptis ette nähtud aineid poole vähem, sest juuretises pole veel piisavalt jõudu. Ka peab oma ahju katsetama. Võimsate puuküttega ahjude kõrval saab hakkama isegi väikese lauapealse elektriahjuga – see on ökonoomne ja hoiab õhu parajalt niiske (suurde ahju tuleks küpsetamisel panna plekknõu veega).

Leivataina võib valmis segada ka kombainiga, kuid tõeliselt mõnus on sõtkuda seda käsitsi.

Leivajuuretist saab teha ka muust kui vaid rukkileivast - näiteks hapukapsast ja õuntest. Hea leivaküpsetaja - jaga Maaleht.ee lugejatega oma juuretiseretsepte ja -nippe.