Puugi eemaldamise teeb mugavamaks spetsiaalne vahend.
Kui liikuda looduses, siis loomal on alati olemas oht saada puuk. Mõned arvavad, et parasiidi võib saada ainult suveperioodil, aga puuginuhtlus algab juba siis, kui keskmine välistemperatuur tõuseb üle kuue kraadi.

“Lemmikloom võib puugi saada isegi veebruarikuus metsast või Tähtvere pargist,” räägib Eesti Maaülikooli väikeloomakliiniku vanemloomaarst-õppejõud Andžela Lehtla. Tema sõnul on kõige lihtsam viis lemmiklooma igasuvisest puuginuhtlusest päästmiseks teha põhjalik kontroll pärast iga jalutuskäiku ja loom ninast sabaotsani üle vaadata.

“Kui looma karvadel on liikuvaid puuke, siis eemaldage ja hävitage need kohe. Kui puuk on juba nahale kinnitunud, on parasiidi eemaldamiseks vaja tange.”

Kaelarihm halvab puugi

Puukide ennetamiseks on olemas vahendid nii koertele kui kassidele, nendeks on kaelarihm ja täpilahus.

“Kaelarihm on hea vahend sel põhjusel, et see eritab puuki halvavat ainet ja parasiit pole võimeline looma karvkatte külge kinnituma. Puuk ei saa alustada toitumist ega loomale haigusetekitajat levitada,” selgitab Andžela Lehtla.

Kõikidele loomadele ei sobi samasugused puugivastased ravimid ja nii on ka kaelarihmal mõned miinused. “Kõigile ei sobi kaelarihm, sest võib tekitada nahapõletikku ja -ärritust. Loomal võib kaela piirkonnast karv täiesti maha tulla. Sellisel juhul on vaja puugivastane vahend välja vahetada.”

EMÜ loomakliiniku vanemloomaarst lisab, et kaelarihmaga peab olema ettevaatlik ka seetõttu, et see võib olla ohtlik väikestele lastele, kui nad koeraga kokku puutuvad.

Müügil on kaelarihmad nii koertele kui kassidele. “Kui loomaomanik läheb apteeki, peab ta ütlema oma lemmiklooma kaalu ning liigi. Mõned koerale mõeldud ravimid võivad kassile olla äärmiselt mürgised,” ütleb Andžela Lehtla.

Täpilahus puukide tõrjeks

Lemmiklooma saab tülikate puukide eest kaitsta täpilahusega. See on müügil nii käsimüügi- kui ka retseptiravimina. Täpilahused on erineva efektiivsusega ja vahend pannakse loomale turja piirkonda. On ka sellised täpilahused, mida pannakse nii abaluudele kui ka selgroole.

“Täpilahus ei peleta puuke eema­le ja seega võivad parasiidid looma nahale ikkagi kinnituda. Ravimi üks plusse on aga see, et täpilahus surmab olemasolevad puugid väga kiiresti – ühe või kahe ööpäeva jooksul. Seega võimalus nakatuda näiteks puukborrelioosi väheneb tunduvalt,” tutvustab Andžela Lehtla täpilahuse plusse.

Ta lisab, et kass ei haigestu kunagi puukborrelioosi, sest temal on looduslik vastupanuvõime. Ka koer haigestub puukborrelioosi väga harva.

Puugivastane tablett koerale

Kõige uuemad puugivastased vahendid praegu on puugivastased tabletid koertele. Need sobivad hästi sellistele koertele, kes käivad ujumas või kellele ei passi kaelarihm.

“Puugivastaseid tablette müüakse nüüd ka Eestis, kuid kassidele selliseid tablette ei ole. Tablette saab anda koertele suu kaudu ja nende toimeaine on 8–12 nädalat. Tablette andes saab inimene loomale kohe ka pai teha, sest nahapinnal ei ole toksilisi aineid, mis võivad inimesele ohtlikud olla,” räägib Andžela Lehtla.

Iga ravimiga võib paraku tekkida ka kõrvalmõjusid, ja nii on ka puugivastastel tablettidel mõned miinused. Nimelt võib tablett põhjustada oksendamist või kõhulahtisust, samuti ei hoia see ära puugi toitumist koera nahal.

Vanemloomaarst Andžela Lehtla ütleb, et tema ei oska nimetada ühtegi looduslikku efektiivset puugivastast vahendit, mis oleks Eesti Maaülikooli loomakliiniku apteegis müügil: “Kahjuks on puuk väga vastupidav isegi keemilistele ainetele. Hiljuti leitud efektiivsed vahendid on puukide ennetamiseks, aga need pole kahjuks looduslikud.”

Babesioos on eluohtlik haigus

Andžela Lehtla lisab, et väga oluline on kaitsta lemmiklooma puukide eest ka reisile minnes.

“Inimesed reisivad palju välismaal ja käivad oma koertega näitustel. Sel ajal on kindlasti vaja kasutada puugivastaseid vahendeid, sest Lõuna-Euroopa puugid kannavad rasket haigust, mille nimi on babesioos. Tegu on ainurakse parasiidiga, kes hävitab koera punavereliblesid. Babesioos on eluohtlik haigus, mis võib lõppeda looma surmaga. Üks haiguse sümptomeid on väga tume uriin.”