Tikandil on taimornamentikat ning kaunistuseks on metall-litrid. Foto: Astrid Lepik
Linasest materjalist riideesemeid kantakse tavaliselt suvel, kuid kena linast kleiti passib kanda ka muul ajal.

Nii tekkis ka minul vastupandamatu soov lihtsa linase kleidi järele. Kuna poest sobivat ei leidnud, seadsin sammud kangapoodi, kus lahke meesmüüja soovitusel ostsin niipalju linast kangast, et jaguks üle põlve kleidi jaoks.

Linase materjali puhul peab enne õmblustööde kallale asumist kanga läbi pesema. See hoiab ära kanga hilisema kokkutõmbumise.
Heegelpitsi skeem.
Foto: Astrid Lepik

Kui kangas pestud ja kuivanud, triikisin selle korralikult läbi ning kandsin peale lõiked, jättes ka õmblusvarud. Kuna plaanisin kleiti kaunistada tikandiga, valisin lihtsa lõike, mis on rinnavoldiga ning kergelt figuuri järgiv. Kui lõiked olid kangale kantud, joonistasin esitüki alumisse serva vaba käega tikandi kontuurid.

Reljeefseks tikandiks kasutasin jämedat, pastelsetes toonides linast niiti. Ornament on tikitud ahelpistes. Valmis tikandi aurutasin õrnalt läbi kanga ning toreduse pärast on mustrisse õmmeldud ka mõned metallist litrid.

Pärast traageldamist ja proovi õmblesin kleidi kokku. Kaelus ja käeaugud on õmmeldud diagonaalkandiga. Viimasena viimistlesin alumise ääre. Tikkisin üle ahelpistereaga ja heegeldasin külge pitsi, mille leidsin ühe vana ajakirja mustrilehelt. Nii nagu kleit ja tikand, on ka äärepits linane.
Pilgupüüdjaks on tikand, mis on tikitud kleidi vasakpoolsesse alumisse serva.
Foto: Astrid Lepik