Vasakul elektriliini taga on hooldamata kuusehekk, paremal aga pügamisega ilusti vormis hoitud hekk. Foto: Karin Kaljuläte
Maakodu veebruarinumbris on pikk ja põhjalik lugu, mida teha vana kuusehekiga ja kas käestlastud hekki saab üldse parandada või kui ei saa, siis millega see tõhus tuuletõke asendada? Nõu annavad dendroloog ja aiaomanik Aino Aaspõllu, maastikuarhitekt Sulev Nurme ja aiakujundaja ja istikukasvataja Pille-Riin Villem Igavere puukoolist.

Paljusid taluõuesid piiravad oma aja ära elanud vanad hõredad kuusehekid. Maakodu vaatas ühe heki näitel, millega võiks tarviliku, kuid käest lastud tuuletõkke asendada.

Viljandimaal on keset lagedaid põlde kena Rehevälja talu. Koht on hästi tuuline, vanasti oli talu lähedal mõisa tuulik. Praegused omanikud hakkasid siin hooneid ja aeda korrastama 1986. aastal. 0,21 ha suurusel krundil ootasid neid ees 1958. aastal ehitatud elumaja, sõjaeelsed kõrvalhooned, õunapuud, üksikud suured kuused kõrvalhoone nurgas ning rida vanu tammesid ja vahtraid tee ääres. 

Umbes elumaja ehitusajal on maja taha tuulevarjuks istutatud ka see kuusehekk, mis nüüd aiaomanikel mureks. Hekk oli juba enne talukoha omandamist aastaid lõikamata. Lõikusega siin enam asja ei paranda, kuuske ei saa tagasilõikusega noorendada, tekkinud tühikuid ei ole võimalik tihedaks kasvatada. Eemalt vaadates polegi hekk veel väga kole, kuid osa kuuski on kuivanud, pea kõik puud on alt laasunud ja seest on kaherealine hekk väga hõre: oksad on valgusepuuduses ära kuivanud.

Pere tahaks heki maha võtta enne, kui mõni kuiv kuusk tormiga maha murdub ja võib-olla majale langeb. Heki asemele on aga uut tuulevarju ikka vaja. Praegu on taluõu peaaegu igast küljest tuulte eest kaitstud. Sissesõiduteed ääristab ühelt poolt noor omaistutatud ja hästihooldatud kuusehekk, teisel pool teed kasvab tammede rida. Kagust kaitsebki aeda see 75 meetri pikkune hõre kuusehekk, majast paremal on vabakujuline rida sarapuid, neljandast küljest piiravad õue aga mõned suured puud ja kõrvalhooned, nende taga on veel puuriit ja jupp noort elupuuhekki.

Aiaomanikud küsivad: millega ja kuidas võiks siin koledaks jäänud heki asendada? Kas kuusehekk on parim tuuletõke või on muidki võimalusi? Kohe kuuseheki taga on elektriliin ja põld. Kuigivõrd saaks hekki asendades aeda ka põllu poole laieneda, aga väga laia istutusala või lausa parki pere põllule ei taha.

Saatsime talus tehtud pildid ja pererahva küsimused kolmele asjatundjale. Nende üksteist täiendavatest vastustest on loodetavasti kasu teistelgi, kel mureks vana kuusehekk.