Pilt on illustratiivne. Shutterstock
Must tikand, tuntud ka kui Hispaania tikand, on kasutusel juba XIV sajandist. Selle kaunistusvõtte kodumaa on ilmselt Araabia, kuid väga levinud on see ka Hispaanias, kust ongi endale selle nime saanud.
Esmalt kasutati seda taskurättidel ja näiteks meestesärkide kraedel. Algselt olid sellele tikandile iseloomulikud geomeetrilised ornamendid, kuid hiljem lisandusid ka lille- ning loomamotiivid. Sedasorti tikandeil on kujundid musta siidiniidiga tehtud heledale või roosakale labasekoelisele kangale.
Fragment mustast tikandist.

Pille Hermann

Tänapäeval võib seda tikandit leida laudlinadel, voodipesul, samuti ka kleidiservades. Esimesed katsetused võib teha pikkade ribadena, siis on lihtsam mustrit jälgida.

Tikkimisel kasutatakse eel-, vars-, ristpistet. Kanga ja niidi valikul tuleb jälgida, et need omavahel sobiksid mitte üksnes toonide osas, vaid ka seda, et alusmaterjal ei oleks liiga jäme ning niit liiga peenike, ja vastupidi. Seega, püüdke leida ühtlase koega kangas. Ja kui kohe pole kuldniiti võtta, sobib tikkimiseks hästi ka mulinee.
Hispaania tikandile on iseloomulikud geomeetrilised ornamendid.