Küünlad Foto: Sven Arbet
Jõule ja aastavahetust ilma küünlatuledeta ette ei kujutaks. Põledes küünlavaha sulab ja mõnikord võib juhtuda, et see satub ka kohtadesse, kuhu sattuda ei tohiks. Alljärgnevalt mõned näpunäited ja abinõud vahaplekkide eemaldamiseks.

1. Tömp ese – kui küünlavaha on sattunud põrandale, mööblile, vaibale või riietele, proovige seda ettevaatlikult maha kraapida ümara otsaga noa või mõne muu tömbi metall-, puit- või plastikesemega.

2. Paber – kui olete enamuse vaha kangast tömbi esemega eemaldanud, proovige allesjäänud osa eemaldada triikrauaga kuumutades. Võtke tükk jõupaberit või sellest materjalist paberikott, samuti on abi kuivatuspaberist või mitmekordselt volditud salvrätikust. Kuumutage nüüd paberit triikrauaga, siis sulab vaha üles ja imbub paberisse.

3. Külmutamine – kui triikrauaga triikimine vaha eemaldamiseks ei ole võimalik, proovige hoopiski materjali külmutada. Pange vahaga rikutud riidese külma ja oodake, kuni see on läbi külmunud. Seejärel proovige vaha ettevaatlikult tömbi esemega kraapides riidelt kätte saada.

4. Piiritus – vahajäägid, mis pole ei kraapimise, kuumutamise või külmutamisega maha tulnud, võite proovida eemaldada piiritusega. Valage plekile peale veidi piiritust ning tupsutage valge riidega kuni vahajäägid on kadunud.

5. Suusamäärde eemaldaja – päris häid tulemusi annab küünlavaha eemaldamisel enamuselt materjalidelt. Suusamäärde eemaldajat tasub küsida spordipoodidest ja muudest suuskade määrimisega tegelevatest kohtadest. Juhised selle aine kasutamiseks leiate pakendilt.