.
Kui pollinoosihaige on ise hoolas, saab temagi kevadel ilusaid ilmu nautida. Käes on kauaoodatud kevad ja paljudele pakuvad soojad ilmad, laululinnud ning õitsvad puud vaid rõõmu. Paraku elab Eestis umbes 150 000 inimest, kellel on õietolmuallergia. Kui nemad pole mingil põhjusel ennetavat ravi teinud ja endale vajalikke ravimeid muretsenud, ootab neid ees raske ja vaevarikas aeg.

Dermatoveneroloog, Eesti allergialiidu juhatuse liige dr Maie Jürisson ütleb, et õietolmuallergia on väga oluline tervishoiuprobleem, sest see kimbutab parimas tööeas inimesi ja seda pealegi väga ilusal aastaajal.

Märtsist maini on puude õitsemise aeg ja peamised pollinoosi põhjustajad on kase-, sarapuu ja lepatolm. Varase kevade korral võib sarapuu õitsema hakata juba veebruari lõpus. Kask õitseb mais. Mai lõpus lisanduvad veel tamme ja võilille õietolm.

Nõuandeid allergikule

Õietolmuallergia avaldub kõige sagedamini pollinoosina, mida nimetatakse veel heinapalavikuks ja mis võib olla silmade, nina ja bronhide reaktsioon õietolmule. Haigusnähud on tugevamad keskpäeval tuulise ja päikesepaistelise ilmaga, sest siis lendleb õhus rohkem õietolmu.

Kui inimene on pikemat aega teadlik oma õietolmuallergiast, oskab ta oma olukorra leevendamiseks nii mõndagi ette võtta. Kogenematud patsiendid võiks aga endale teadvustada, et allergia vajab ennekõike allergiku elustiili ja see on kogum väga paljudest abinõudest. Esmalt püüdke hoiduda igasugustest tolmudest ja tugevatest lõhnadest, eriti kriitilisel ajal. Samuti jätke igapäevased jalutuskäigud rohkem hommikutesse ja õhtutesse, sest siis on õhus vähem õietolmu, ka mere ääres on seda vähem. Autoga sõites hoidke aga aknad kinni ja pesu kuivatage toas. Silmade kaitseks on hea kanda päikeseprille ja nina võiks aeg-ajalt loputada spetsiaalsete tilkade või füsioloogilise lahusega, annab dr Jürisson nõu. „Kindlasti tuleks aga kõigi abinõude rakendamisega, ka ravimite võtmisega alustada pisut ennetavalt, mitte lasta hädadel väga suureks paisuda.”

Samuti peaks kõik allergikud oma tervise suhtes ise tähelepanelikumad olema ja ennast jälgima – see aitab kõige paremini välja selgitada, millistes olukordades või mis konkreetselt kaebuste ägenemist esile kutsub ja mida edaspidi vältida. „Kui pollinoosihaige on ise hoolas, saab ta ka kevadel ja suvel ilusaid ilmu nautida,” ütleb dr Jürisson.

Mis on ristallergia?

Õietolmuallergia puhul võivad allergilisi vaevusi põhjustada ka mõned toiduained – seda nimetatakse ristallergiaks.

Ristallergiale viitab see, kui õietolmuallergiaga kimpus olijad ei saa süüa nt pähkleid, õunu, pirne, ploome, kirsse, porgandeid, paprikat, tomatit, sellerit, mandleid, kasemahla ja teatud maitsetaimi.POLLINOOSI SÜMPTOMID

- rohke vesine eritis ninast, nina sügelemine, ninakinnisus, aevastamine (meenutab väga külmetusnohu);
- pisaravool, silmade punetus ja sügelemine;
- astmale on iseloomulik raske vilistav hingamine, köha;
vahel võib avatud kehaosadele tekkida punetav ja sügelev lööve.

Lisainfo: www.allergialiit.ee