Marmor-lubikrohv (toonitud). Foto: Pille Hermann
Savi- ning lubikrohvitööd, tadelakt, looduslike värvidega värvimine, rooplaadiga soojustamine, vanade savi- ja lubiseinte ning hoonete rekonstrueerimine – see on vaid üks osa Savimees OÜ pakutavate tööde nimekirjast.

Oma kodu saab väga lihtsate meetoditega muuta tervisele sõbralikuks. Lisaks tervislikkusele kaasneb sellega hubane ning omanäoline interjöör. Just idee pakkuda kvaliteetseid looduslähedasi ehituslahendusi, mis tagavad eluruumides tervislikuma sisekliima, tervema elukeskkonna ning ühtlasi parema tervise, on OÜ Savimees tegevuse põhimõte.

“Igapäevane elukeskkond, ruumid, kus me veedame suurema osa oma ajast, mõjutavad tugevalt meie meeleolu, enesetunnet, tervist ning seeläbi kogu elukvaliteeti,” räägib Jaana Narrusk firmast Savimees. Kõige tavalisemad tervist kahjustavad tegurid ruumides on hallitusseente eosed, bakterid, tolm, ebaõige niiskusrežiim, selliste ehitusmaterjalide kasutamine, mis sisaldavad lenduvaid orgaanilisi ühendeid jne.

Kõiki neid tegureid saab minimeerida ja ära hoida, kasutades looduslikke ehitusmaterjale ning õigeid ehitusvõtteid. Samas pakuvad looduslikud ehitusmaterjalid lisaks tervislikule elukeskkonnale rohkesti võimalusi luua omanäoline, ainulaadne ning hubane interjöör.

Sauna ja vannituppa

Ruumides, kus on palju niiskust, soovitab Jaana kasutada tadelakti, mis on traditsiooniline Maroko krohvisegu veekindlate pindade viimistlemiseks. See koosneb hüdraulilisest lubjast, erineva terasuurusega kvartsliivadest ja savidest, tuhast, marmorjahudest ning jahvatatud rannakarpidest.

Tadelakt eristub teistest krohvidest lõppviimistluse poolest – pind poleeritakse väikese poleerimiskiviga ning kaetakse läikseebiga. Kui lisada segusse värvipigmenti, on tadelakti värvivalik väga suur. Tadelaktiga kaetud pind ei mõju kunagi ühevärvilisena – poleerimiskiviga tugevamalt tihendatud kohad mõjuvad tumedamana.

Pinnad on siledad ja täiesti veekindlad (veekindluse tagab õige viimistlemine). Tänu veekindlusele sobib tadelakt kasutamiseks vannitubades, saunades, köökides, valamute ning vannide valmistamisel. Vannitubades saab katta suured pinnad ilma vuukimata, pinnad võivad olla ka kumerad.

Tadelaktiga saab muuta omapäraseks ning huvitavaks ka lillepotid, vaasid, lambikuplid jne. Tadelaktiga kaetud pindu tuleks hooldada regulaarselt oliiviõliseebi ning pehme lapiga.

Mida teha tüüpkorteris?

Küsimusele, kas ka linnakorteris on võimalik midagi teisiti teha või peab leppima traditsioonilise tapeediga, vastab Jaana nii: “Ajalooliselt on linnakorterites kasutatud rohkem lubikrohvi ning maamajades savikrohvi, kuigi mõlemad sobivad kasutamiseks nii maamajas kui linnakorteris.”

Selleks et otsustada, kus mida kasutada, peab iga eluruumi puhul vaatama eraldi, milline on ruumi sisekliima ning millisena tahetakse ruumi hiljem näha. Võimalusi lõppviimistluse osas on mõlema krohvi puhul väga palju – tekstuursed, mitmevärvilised, veekindlad või hoopiski siledad pinnad.

Paljudes linnakorterites, eriti keskküttega korterites, on kütteperioodil õhk väga kuiv (suhteline õhuniiskus ca 30–35%), Saksa teadlaste uurimuste kohaselt peaks normaalne suhteline õhuniiskus eluruumides jääma vahemikku 50–60%. Alla 40% suhteline õhuniiskus tekitab hingamisteede ning naha kuivust. Eriti annab see tunda väikelastel, kes öösiti tihti kurgu kuivamise pärast üles ärkavad. Sellisel juhul aitab seinte krohvimisest savikrohviga.

“Savil on veel see hea omadus, et ta suudab õhuniiskust reguleerida. Liigse niiskuse korral imab ta selle endasse, aga kui õhk kuivaks muutub, suudab niiskuse tagasi ruumi anda,” selgitab Jaana.

Savikrohvi ei soovitata kasutada ruumides, kus on pidevalt kõrge suhteline õhuniiskus. Sellistes ruumides sobib kasutada lubikrohvi. Lubikrohviga kaetud seinad aitavad vältida hallitusseente teket. Hallitust kodus ei tohiks kindlasti alahinnata, kuna see võib olla peavalu, allergia, hingamisteede haiguste, kroonilise nohu ja köha põhjustajaks. Samas on lubikrohv nagu savikrohvgi hingav materjal, lenduvate orgaaniliste ühendite poolest vaba, antistaatiline – kõik need omadused kokku tagavad ruumis hea sisekliima. Lubikrohvi õige viimistlusega saab krohviga kaetud seinad muuta veekindlaks. Seega võib lubikrohvi kasutada ka vannitubades ja duširuumides.

“Ettevõttena oleme tegutsenud aasta, kuid meie kolm meeskonnaliiget on selles valdkonnas tegutsenud vähemalt viis aastat. Suuremate tööde puhul on meil ka abilised. Uudiseid meie tegemiste kohta leiab kodulehelt www. savimees.eu,” lisab Jaana.

Huvilised saavad Savimehe töödega lähemalt tutvuda ning eri materjalidega kaetud näidiseid oma käega katsuda mitmel üritusel. Kindlasti osaletakse Räpina “Hea kodu päevadel” (7.–8. juunil), Tartu hansapäevadel (19.–21. juulini) ja Tartu ehitusmessil (17.–19. oktoobrini).TASUB TEADA

Miks lubikrohv?

- Hoiab ära hallitusseente ning bakterite tekke.

- Hea aurujuhtivusega, nn hingav materjal.

- Tagab ruumis suhtelise niiskuse tasakaalu.

- Pole lenduvaid orgaanilisi ühendeid.

- Antistaatiline – tänu sellele on seinad tolmuvabad, pärssides tolmuosakeste lendumist ning sattumist organismi.

- Pleekimiskindel – püsib ka aastate pärast seinas sama värske kui esimesel päeval, vähendades seeläbi kulutusi remondile.

- Külma- ja veekindel, olles seetõttu laialdaselt kasutatav välispindade viimistlemisel, kuid selleks on vaja õiget lõppviimistlust.