Sidrunil on palju raviomadusi. pixabay.com
Käes on viirusterohke aeg aga ees on palju pidusid. Selleks, et terve püsida ja peol kaunilt särada tarvita sidrunit.

Vana legend räägib kaukaaslasest, kes vürsti ebasoosingu tõttu sattus vanglasse. Tal lubati valida üks toit oma maitse järgi. Mees palus tuua sidrunit, selgitades üllatunud valvuritele, et sidrunilõhn teeb meele rõõmsamaks, koor ja seemned on kasulikud südamele, viljaliha toidab ning mahl kustutab janu.

Juba sadu aastaid tagasi peeti sidrunit ravimiks iivelduse, oksendamise ja kõhulahtisuse vastu. Tänapäevalgi lisatakse seda idamaades toitudele kollatõve ning koolera profülaktikaks. Sidrunimahla on kasutatud nii vere- kui toidumürgituse puhul. Sidrunikoore keedist on soovitatud suhkruhaigetele ja kõrgvererõhktõve raviks.

Sidrunikoore tarvitamisel peab arvestama, et see võib olla pritsitud säilitusainetega.

Sidrun haiguste raviks

- Sidruni eeterlikud õlid rahustavad südant.

- Tal on palavikku alandav, bakterite- ja põletikuvastane ning verd puhastav toime.

- Sidrun aktiviseerib organismi nakkuste eest kaitsvate leukotsüütide tegevust.

- Nohu puhul tilgutage ninasse paar tilka sidrunimahla (2-3 korda päevas).

- Angiini korral jooge sidrunimahla ja loputage sellega kurku, segades seda eelnevalt veega.

- Hambahaiguste puhul loputage suud seguga veest, meest ja sidrunimahlast.

- Haigele maksale teeb head tühja kõhuga joodud sidrunivesi: lõigake tükkideks kolm vilja, valage üle keeva veega ja ravim ongi valmis.

- Konnasilmast vabanete sidrunikoore abil, millel on veidi viljaliha küljes. Asetage see kuuma auruga pehmeks tehtud ja kuivaks hõõrutud konnasilmale. Umbes 5 päeva pärast peaks nuhtlus olema kadunud.

Sidrun kosmeetikas

- Normaalsele ja kuivale nahale sobib järgmine retsept. Toorele munakollasele lisage ½ kl koort ja 1 sl taimeõli. Segage läbi, lisage ¼ kl viina ja ½ sidruni mahl. Hoidke segu külmikus.

- Laienenud pooridega nahka puhastage iga päev seguga, milles on võrdsetes osades sidrunimahla ja mineraalvett. Pärast seda pole vaja nägu loputada ega kuivatada.

- Kortsuge ärahoidmiseks kasutage putru, mille saate 0,5 liitri piima sisse pigistatud sidrunist.

- Kui nägu pidevalt higistab, hõõruge seda aeg-ajalt sidrunimahlaga, mille lahustate keedetud vees.

- Kui olete sunnitud töötama tolmuses ruumis, tehke järgmine segu: 1 sidruni mahl, 0,5 kl värsket hapukoort, ¼ kl viina ja 1 munakollane. Pärast tööd peske nägu veega puhtaks ja siis puhastage selle seguga.

- Igale nahatüübile sobib pleegitav mask. Segage 20 g pärmi 1 tl sidruni viljalihaga. Pange tass 2-3 minutiks kuuma vee nõusse ja kandke soojana näole. 20 minuti pärast peske sooja keedetud veega maha.

- Tedretähnidest aitab vabaneda segu sidrunimahlast, veest ja äädikast (võrdsetest kogustes). Kui teil on kuiv nahk, lisage veidi glütseriini.

- Rasvaseid juukseid hõõruge veega segatud sidrunimahlaga. Hea on neid veel hõõruda 2 tundi enne pesu seguga, milles on 2 osa sidruni- ja 1 osa porgandimahla. Siduge pähe soe rätik.

Allikas: Ženskije Sekretõ