Konjakitool kuulub disainiklassikasse. Foto: Villu Baumann
Soome disainer Eero Aarnio projekteeris oma nn konjakiklaasi ehk V.S.O.P. nime all tuntuks saanud tooli 1966. aastal. Tooli originaal on valge, selle kellukakujuline jalg valmistatud metallist ning istepöörlev.

Nõukogude ajal toimus ideedevargus riiklikul tasandil. Noore käsitööõpetajana õnnestus mul käia paaril korral ideedejahil Eesti tööstus-kaubanduspalati välismaiste toodete näidistesaalis, kus oli suur väljapanek esemetest, mida oli välismaalt kokku ostetud, et neid kodumaal jäljendada.

Kooperaatori tehases valmistatud karikatool eiras autoriõigusi ja arvatavasti valmis see fotode põhjal ja väikeste muudatustega. Metallist jalg asendati hiljem klaaskiud- plastist jalaga, aga see detail saigi tooli nõrgimaks lüliks.

Tootma hakati seda tooli 1974. aastal koostöös Orto tehasega, kus valmisid istme korpused.

Kui kellelegi kuulus tool kätte satub, siis on see juba kas restaureeritud või vajab põhjalikku remonti. Järgnevate töövõtetega jõudsin karikatooli ennistamisel rahuldava tulemuseni, kuid kindlasti ei ole see ainuke võimalik tee.

Vajalik materjal

  • Poroloon paksusega 5 cm
  • Poroloon paksusega 1 cm
  • Aerosoolliim Moment
  • Kruntvärv Tikkurila Otex
  • Põhivärv Tikkurila Miranol
  • Katteriide koguse saab kindlaks teha pärast lõigete tegemist.

Kahele toolile läks 2,5 m riiet, mis ei tähenda, et ühele läheb 1,25 m, sest see oleneb lõigete paigutusest.

Eeltööd

Eemaldasin vana katteriide, mis on liimitud korpuse siseküljele (papile). Poroloonikiht on aja jooksul muutunud kleepuvaks puruks, millega tuleb väga ettevaatlikult ümber käia. Kõige parem on seda tööd teha suvel väljas. Kleepuvate poroloonijääkidega vana riiet ei tohi panna lõigete võtmiseks uuele katteriidele, vaid paberile või papile.

Korpuse korrastamine

Otsustasin tooli värvida valgeks. Kui tooli värv jääb endiseks, siis piisab ka korralikust pesemisest. Väikeste kriimustuste korral aitab viltketta ja lihvimispastaga poleerimisest.

Enne värvimist tuleks pind karestada ja niiske lapiga eemaldada lihvimistolm. Seejärel laske pind kuivada ja kruntige Tikkurila hästi nakkuva kruntvärviga Otex. Värv kinnitub hästi ka nõudlikele pindadele, nagu näiteks klaas, kahhel, klaaskiud, PVC-plast jm. Värv on hea kattevõimega ja tasandub.

Endal tuli enne katsetada kahe eri värviga, mis ei andnud rahuldavaid tulemusi. Võimalik on kasutada ka aerosoolvärve või lasta tool värvida autovärvimistöökojas. Aerosoolvärvi ja -liimi kasutage ainult õues või hästi ventileeritavas tööruumis.

Töö käik

Ääristage tooli serv seest kogu pikkuses 5 cm laiuse riidega kaetud porolooniribaga, mille külge kinnitatakse hiljem istme polster. Võtke 20 cm laiune riidesiil, mille vahele liimige aerosoolliimiga 1 cm paksune poroloonikiht. Pikkuse saab vanalt ribalt, kuid võtke see väikese varuga. Kangariba võib õmblusega jätkata.
Võtke 20 cm laiune riidesiil, mille vahele liimige aerosoolliimiga 1 cm paksune poroloonikiht.
Foto: Villu Baumann
Kaitske maalriteibiga tooli ümbritseva sissepoole käänatud korpuse serv. Seejärel katke aerosoolliimiga tooli liimitav pind ja ettevalmistatud polstririba. Laske 10–15 minutit kuivada ja asetage kohale.
Poroloonikihti kattev kangariba.
Foto: Villu Baumann
Polster koosneb riidega kaetud papile liimitud poroloonist. Alt toetub papp toolipõhjale klambritega kinnitatud papiribadest kokku volditud tugipunktide vastu. Mõistlik on need asendada veidi kõvemate vineeritükkidega. Kui asendate selle uue papiga, siis tuleb jälgida, mis suunas papp paindub.
Aluspapile on tehtud uued tugipunktid.
Foto: Villu Baumann
Poroloon lõigake papist 1,5–2 cm suurem. Seljataguse papi sisekülg ja poroloon katke kontaktliimiga. Õigele kohale liimige see tooli sees, et saada õige kaldenurk ja kumerus.
Seljataguse poroloonile liimitud papp.
Foto: Villu Baumann
Katteriie liimige kahes osas. Alguses katke liimiga seljatoe porolooni sisepind ja riie, olles enne ajalehtedega kinni katnud üle keeratava osa.
Seljatoe katteriide liimiga katmine.
Foto: Villu Baumann
Nüüd liimige riie poroloonile, pannes keskosa paika ja siludes äärte suunas. Kui polstri serv on liimiga kaetud, paigutage see tagumisele küljele, pingutage ja katke seejärel esiserv riidega. Vanal toolil oli polster riba külge traageldatud, restaureerimise käigus aga liimisin.
Esiserva riidega katmine.
Foto: Villu Baumann
Toolil polstri katteriide alumisi servi katnud pappketast kasutage šabloonina porolooni lõikamiseks. Lõigake vaibanoaga, tehes saagivaid liigutusi. Sama ketast kasutage ka padjale riide lõikamiseks, andes juurde õmblusvaru.
Tooli alaosa polstri lõikamine.
Foto: Villu Baumann

Jätke ühest kohast õmblemata, et sealtkaudu poroloon sisse panna, ja õmmelge hiljem käsitsi kinni. Pappketas (soovitatavalt katteriidega sama tooni) kinnitage klambripüstoliga põhjale tagasi. Nüüd padi paika ja oma kätetööd nautima!