Piibeleht. Foto: Ilmar Saabas
Meeldiva lõhnaga maikelluke on oma vapustava lõhnaga ligitõmbav nii parfümeeriatööstustele, kui putukatele, kes tolmeldavad taime õisi ja saavad vastutasuks rikkalikult nektarit.

Tartu Ülikooli õppmaterjal lisab omalt poolt, et tegu on väga kauni lillega, mille pikad ühekülgsed lumivalged õiekobarad väikeste armsate kellukakujuliste õitega sügavrohelisel taustal ei jäta kedagi külmaks.

Teiseks on tal kaugelt tuntav väga tugev ja meeldiv lõhn. See lõhn on nii vapustav, et on rajatud peaaegu et parfümeeria eriharu, mis on spetsialiseerunud just maikellukese lõhnadele. Toodetakse seepe, lõhnaõlisid, šampoone, kreeme ja veel palju muudki.

Kõik see ilu ja meeldiv lõhn ei ole aga inimese jaoks mõeldud, vaid ikka lillele endale. Nii meelitab piibeleht kohale putukaid, kes tolmeldavad tema õisi. Vastutasuks saavad külalised rikkalikult nektarit.

Piibeleht - ravim ja mürk

Maikelluke on juba ammust ajast tuntud tugevatoimeline ravimtaim. Kunagi kasutati teda koos inimese peenestatud pealuu või põdrasarvedega langetõve vastu.

Praegu tehakse aga rahvameditsiinis lehtede kompressi silmapõletike korral, keedis aitab palavikku alandada. Kange ja tugevatoimeline on südamerohuna kogu taim, eriti aga õied. Nii tehakse temast südamerohtusid ka teaduslikus meditsiinis.

Kuid igaüks peab teadma, et maikellukese kõik osad, eriti aga marjad ja seemned on väga mürgised. Raskematel juhtudel võib mürgistus lõppeda isegi surmaga. Seetõttu ei tohi ilma arsti ettekirjutuseta ja omapäi maikellukeserohtusid seespidiselt kasutada.