Kui pitsilist edevust vähe on, võib mõnest augureast läbi ajada sobiliku paela. Foto: Pille Hermann
Sokikandmise kõrghooajal võib traditsiooniliste “villude“ kõrval lubada ka pitsilisemat vaheldust.

Kel kuraasi rohkem, ajab sellised põlvedeni sukad uhkusega jalga ning läheb tänavale patseerima. Et ikka teised ka näeksid ning järele vaataksid. Kui edevust ja julgust natuke vähem, saab koduseinte vahel neid ise imetleda. Ikka vilksti pilk peeglisse, kui sealt mööda lähed.

Külmal ja pimedal ajal kipuvad inimesed unistama, et parema meelega oleks talvisel ajal kodus, ei pistaks nina ka sealt välja. Tooks raamatukogust lugemist, toidupoest suurema koguse toitu ning puhkaks kodus. Diivanil raamatut lugedes või käsitööd nikerdades. Tõmbaks villased sokid jalga ning pehme teki ümber. Kindlasti käeulatusse kakaotass. Ja muudkui mõnuleks. Selliseid jõudehetki saab endale harva lubada, miks siis mitte selleks puhuks teha ka peenemad sokid.

Kudumisõpetus

Sokk on kootud varrastega nr 2, pitsiline osa varrastega nr 1,5.

Looge 72 silma, igale vardale 18 silma. Sokkide kudumist on alustatud 2:2 soonikus, mida on kootud 16 rida. Viimasel real on kokku võetud 10 silma, nüüd jääb kahele vardale 15 ning teisele kahele 16 silma.

Edasi on sääreosa kootud 1:1 soonikus. Sokisäärte pikkus sõltub kandja soovist ning kuduja kannatlikkusest. Sellel sokil on kootud 1:1 soonikut 120 rida. Samuti on soonikus kootud jalalaba pealmine osa.

Pitsiline osa on valmis sokile otsa kootud. Esmalt keerake sokk pahempidi, seejärel korjake üles servasilmused. Kuduge korjatud silmused pahempidi läbi. Seejärel kasvatage igast silmusest üks juurde, kokku on 147 silma. Kui nii laia ülemist äärt ei soovi, piisab sellest, kui silmuseid juurde kasvatada igast teisest silmusest.

Edasi on kootud 4 rida pahempidi. Seejärel on kootud nn auguline rida − 2 silma pahempidi kokku kududa, õhksilmus, jälle 2 silma pahempidi kokku kududa, õhksilmus jne. Taas 2 rida pahempidi. Edasi 5 rida parempidi ning augurida, sel korral on silmused kokku võetud parempidise võttega. Taas 2 rida parempidi. Järgmine on nupurida, kus igast seitsmendast silmast on kootud nupp. Seejärel 2 rida parempidi.

Mustrit kuduma asudes tuleb jälgida seda, et nupp jääks mustrikorras keskele. Mustrit on läbi kootud neli korda. Seejärel kuduge silmused maha. Kudumi serv heegeldage kinnissilmustega üle, mille peale heegeldage üks rida ühekordseid sambaid ning seejärel laineline serv. Pöörake sokk parempidi ning pitsiline osa keerake soki peale. Seejärel heegeldage ka ülemine serv sarnaselt üle.

Soki pitsiline osa.