Rästik Reuters/Scanpix
Lämmastikoksiidi doonorite nime alla tuntud ained madaldavad vererõhku ja aeglustavad lümfiringet. Viimast omadust kasutab ära Newcastle´i ülikoolis välja töötud maohammustuste vastane esmaabisalv, mis ei lase mürgil vereringes levida.

Maomürgid on keerukad kokteilid, mille koostisosad võivad lõhkuda vereliblesid, halvata närvitegevust või peatada südame töö, vahendab TÜ teadusportaal Novaator. Igal aastal sureb maailmas maohammustuse tõttu ligi sada tuhat inimest, poolel miljonil aga tuleb amputeerida jalg või käsi. Sestap on kiire abi ohtliku roomaja hammustuse puhul ülioluline.

Austraalia uurijad katsetasid salvi, mis aeglustab lümfiringet ja seeläbi ka mürgi levikut. Maomürgis leidub palju kogukaid molekule, mis alguses satuvad lümfi ning alles seejärel tungivad veresoontesse. Lämmastikoksiidi doonorite nime all tuntud ained lõõgastavad veresooni, kuid nad muudavad ka lümfi liikumise aeglasemaks. Inimeste ja närilistega tehtud katsetes näitasid biokeemikud, et hammustuskoha määrimine selliseid aineid sisaldava salviga pidurdab tõhusalt mürgi levikut.

Uurijad süstisid mürgile sarnanevat kahjutut ainet vabatahtlike katsealuste labajalgadesse ning mõõtsid aega, mis kulus kubemepiirkonna lümfisõlmedesse jõudmiseks. Seejärel kordasid teadlased katset, kuid pärast süstimist määrisid torkekohta uudse salviga. Selgus, et aine levimine muutus salvi mõjul oluliselt aeglasemaks — jalalabast kubemeni jõudmise aeg tõusis 13 minutilt 54 minutile.

Tulemused jäid samaks ka siis, kui uurijad katsetasid salvi rottidel, kellele oli süstitud tõelist maomürki.