Foto: Kai Simson
Kõige mugavam on külvata turbatableti sisse. Arenev taim täidab selle tihedalt oma juurtega ning hiljem tõstate sellise "pallikese" lihtsalt edasi kasvupotti toitaineterikkama mulla sisse. Ära jääb pikeerimisega kaasnev trauma.

- Teistes külvianumates (kastis, kassetis jm) kasutage spetsiaalset külvimulda, sest see on kerge, õhuline ja toitainetevaene. Lille- ja köögiviljataimede külviks sobib hästi ka kaktusemuld.

- Külvinõudesse pandud mulda tuleb tihendada, aga mitte liiga palju, sest õrnad juured arenevad õhulisemas keskkonnas paremini ning idandil on end lihtsam läbi mulla suruda.

- Tasandage mulla pind ja kastke pihustiga kergelt niiskeks.

- Külvikasti ärge külvake liiga tihedalt, sest pikeerimisel tuleb siis taimi üksteise küljest lahti harutada, mis vigastab juuri ning istiku areng jääb mõneks ajaks seisma.

- Nipp pikeerimistrauma vältimiseks: külvake ühte potti paar-kolm seemet, pärislehtede ilmumisel lõigake viletsamad taimed väikeste kääridega lihtsalt ära.

- Laias laastus kaetakse seeme mullakihiga, mille paksus on 2-3kordne seemne läbimõõt. Liiga pinnalähedane külv võib kergesti hävida, kui muld kuivab. Väga sügavalt ei jõua aga taimehakatis pinnale tungida.

- NB! Mõni liik tahab idaneda hoopis valguse käes: piparmünt, basiilik, apteegikummel, salvei, begooniad, heliotroop, sinilobeelia, petuunia, Eckloni kuldkakar, suur-lõvilõug, mätashari, aedlevkoi, sultan-lemmalts, aed-raudürt, päsmaslill, müür-kipslill, pärdiklill, aedkohhia jt.

- Katke külv niiskuse hoidmiseks liiva või vermikuliidiga, niisutage uuesti pihustiga. Tärkamiseni hoidke peal klaasi või kilet, kord päevas tõstke seda õhustamiseks.

- Lisage külvile lipik, kus on kirjas liigi ja sordi nimi ning külvikuupäev.

- Optimaalne idanemistemperatuur on 18-22°. Hea sooja koha leiab küttekehade läheduses.

- Idanev seeme ei tohi mingil juhul jääda kuivale, hukatuslik on ka liigniiskus.

- Niisutage külvi pihustiga, sest kastekannu veejuga paiskab koheva mulla ja seemned segamini. Kasutage kindlasti toasooja vett.

- Enamikul liikidel tuleb kõigepealt nähtavale kaks idulehte: tomatil, paprikal ja tillil on need peenikesed, kõrvitsal-kurgil suured. Hernel ja oal ilmub välja juba esimene pärisleht.

- Tõusmed pange mõneks päevaks jahedamasse (3-5°), aga kindlasti valgesse kohta. Siis nad karastuvad ega veni välja.

- Taimehakatisi ohustab tõusmepõletik, kui nad on liiga tihedalt või on liiga niiske ja jahe. Haiguse tunnused: mulla piiril muutub vars tumedaks ja pehmeks, taim kukub ümber ning hävib.