Speltanisu sisaldab rohkesti vitamiine ja mineraale. Foto: Shutterstock
Spelta on üks nisu sorte, mille toiteväärtus on kuni kaks korda suurem kui teistel nisusortidel. Speltanisu teras on kõik kasulikud ained jagunenud ühtlasemalt kui kultuurnisu omas. Seega on kooritud teradest speltajahu peaaegu võrdne tavanisu täisterajahuga. Speltanisu on viimasel ajal üha enam nõutud, sest sisaldab rohkelt vitamiine ning mineraale.

Speltanisus leidub ohtrasti B-grupi vitamiine, tsinki ja fosforit, väärtuslikke amino- ja rasvhappeid, süsivesikuid ja kiudaineid. Temas sisalduv tärklis seedib hästi, rukist ja nisu ületab spelta tsingi ja fosfori sisalduse poolest. Kleepvalk on jällegi tavanisu omast veidi nõrgem, mistõttu küpsetised kerkivad vähem.

Kuidas spelta ära tunda?

Õige speltanisu saab vaid mahepõllunduse meetodeid kasutades, keemiliste väetiste ja tõrjevahendite toimel terade biokeemiline koostis muutub. Õige spelta äratundmiseks tuleb teri veidi aega närida. Kui mass muutub suus närimiskummitaoliseks, on tegu õigesti kasvatatud nisuga. Speltat müüvad meil nii ökopoed kui ka mahepõllundusega tegelevad talud. Speltat müüakse täisteriste, kliide, helveste, kruupide, tangude, manna ja mitut sorti jahuna.

  • Speltanisust valmistatud tooted on kergelt seeditavad. Maitselt meenutab pähklit.

www.veskimati.ee