Rahvaloenduse andmetel elab Lool 2093 inimest, kuid kanu on seal kordades rohkem: Eesti suurima munatootja Dava Foods kuues farmis peetakse kokku 275 000 kana, kes munevad aasta jooksul enam kui 85 miljonit muna. Kokku teeb see veidi enam kui 63 muna iga Eesti inimese kohta.

Töökad kanad jõuavad Eestisse juba ühepäevaste tibudena, kes kodumaal munevateks kanadeks kasvavad. Et olla kindel kanade heas tervises ja munade ohutuses, külastab munafarme vähemalt korra nädalas veterinaar, kes kontrollib lindude tervist, aitab ennetada haigusi ja veendub, et neil oleks hea olla.

Eesti suurima munatootja juures ei ole kodumaal kasvanud mitte ainult kõik munevad linnud, vaid ka nende toidumoon – nimelt kasutatakse söödas vaid Eestist pärit teraviljas. Puhta tooraine kaasabil valminud muna on puhta maitsega, tänu lindude heaolule ja kvaliteetsele söödale. Tihe salmonellakontroll aitab tagada munade ohutuse tarbijale. ”Kui Euroopa Liidus peab salmonellat kontrollima iga 14 nädala tagant, siis meie kontrollime iga nädal,” sõnab Dava Foods juhatuse liige Sapožnin ja rõhutab, et analüüsid võetakse kõigist farmidest. ”Nii saame olla kindlad, et võimalik saastumine avastatakse nii vara kui võimalik,” ütleb ta.

Muna on üks kõige väiksema ökoloogilise jalajäljega toiduaineid, eriti kui kogu elutsükkel muna valmimisest kuni poelettidele jõudmiseni toimub Eestis, hoides ära transpordile mineva ulatusliku ressursikulu. “Kui soovid süüa loomset valku, kuid samal ajal teha seda võimalikult keskkonnasäästlikult, on kodumaine muna üks parim valik,” sõnab Sapožnin. Vaatamata emakeelsetele etikettidele on Sapožnini sõnul üle poolte meie kaubanduses müüdavatest munadest pärit väljaspoolt Eestit, mispärast soovitab ta enne munakarbi korvi panekut kindlasti vaadata munal olevat templit, kus kodumaiseid mune tähistavad tähed EE.

Eesti suurima munatootja farmid, pakkeliinid ja ladu on töökohaks enam kui 30 Eesti inimesele, kes masinate abiga kontrollivad igapäevaselt nii munade väljanägemist, sisu kui ka koore tugevust.

Vaata videost, milline on kodumaisete munade teekond farmist kuni poelettideni ning sirvi Delfist ka teiste toidutööstuste videoid.

Avatud toidutööstuste nädal toimub Eesti Toiduainetööstuse Liidu, Maaeluministeeriumi ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja koostöös. Avatud toidutööstuste nädala korraldamist rahastatakse turuarendustoetusega.