Foto: Tuuli Mathisen
Niipea, kui ilmad vähegi soojemaks lähevad, ei lase ükski õige eestlane end heidutada muutuvast temperatuurist, vihmavalingutest ega naabri koera närvilisest klähvimisest. Lõkke tegemine ja liha küpsetamine võtavad rituaalseid vorme ning mõnus olemine saab sisse hoo, mis kestab sügise saabumiseni.

Esmalt šašlõkilihast

Selleks sobib sea kaelakarbonaad, samuti ka pehmemad abatükid või välisfilee. Kui tead head lihamüüjat, soovitan tema käest küsidagi grillimiseks sobivat tükki. Kui sul on tegu aga tundmatut päritolu lihaga, võiks igaks juhuks kasutada eelnevalt lihapehmendajat. Seda leiab näiteks Piprapoest. Siis ei ole ohtu, et liha jääks grillides vintskeks ja liha nautimise asemel peaks tegelema lõualihaste treenimisega. Taisemad lihatükid vajavad küpsemisel väga täpset ajastust, et need liiga kuivaks ei küpseks. Läbikasvanud ja pekipitsilised tükid on grillmeistri suhtes sõbralikumad ja tulemus on mõnusalt rammus ja mahlane.

Marinaadi valmistamine

Alusta marinaadivedelikust. Nüüd ja edaspidi räägin umbes kilole lihale ette nähtud kogusest. Kokku läheb lisaks õlile seda kilo liha kohta vaja umbes 100 ml. Hapustajaks võib olla nii sidrunimahl, veiniäädikas, õunaäädikas kui ka kuiv valge vein. Võib teha ka nii, et umbes 6 sl on valgeveiniäädikat ja veidi vett. Tulemus jääb väga mõnus ja täiesti mahe.

Pehmem variant klassikalisest äädikamarinaadist

Selleks vajad 1–2 sl kanget äädikat + 100 ml vett. Vesi võib olla näiteks Borjomi või Värska vesi, mis hakkab ka ise lihapehmendajana tööle.

Õli

Õli, mis hapule vedelikule lisaks tuleb, võib olla kõige lihtsam lauaõli ehk siis päevalille-, rapsi- või ka oliiviõli. Extra virgin oleks liiast ja selle võib jätta salatile.

Suts magusat

Mesi, agaavisiirup, vahtrasiirup vms magus on marinaadis tõeliselt hea nipp. Esmalt aitab see liha pinnale kergelt karamellist kihti tekitada ja teiseks muudab siirup või mesi kogu maitsebuketi mõnusalt mahedaks.

Sibul

Siin kehtib tõdemus, et mida rohkem, seda uhkem. Ja ikka peaksid olema jämedad rattad, mida saab hiljem lihatükkide vahel grillida.

Petersell

Unusta käharpetersell, sellega võib heal juhul kartulisalati kaussi ehtida. Maitse poolest täiesti mõttetu. Petersell olgu alati vaikimisi siledaleheline. Kes aga koriandrit ei karda, siis värske koriander (kinza, kui satud venekeelse turumüüja otsa) on ka alati väga hea valik.

Sool

Liha marineerimisel kehtib reegel, et soola lisa pigem vähem kui rohkem ja eelista tavalist meresoola, mitte liigtöödeldud variante. Alati võib lauale panna hiljem soolahelbeid. Näiteks sumahhiga segatud soolahelbed on mõnus kooslus, kuhu lihatükke kasta. Hapu ja soolane maitse kohe korraga lisatud.

Pipar

Värskelt jahvatatud must pipar on ainuõige valik. Pakendatud jahvatatud-purustatud variandid on pigem hädaabinõu.

Vardad

Sealihašašlõkile (ka kanale) sobivad pigem metallvardad, mille puhul toimub küpsemine tänu üleskuumenenud metallile ka liha sees. Puu- või bambusvardad võiksid jääda pigem kala või mereandide küpsetamiseks. Puidust vardaid leota enne kasutamist kindlasti vees. Šašlõki küpsetamiseks sobib ka metallrest, mille vahel liha küpsetada.