Puu- ja juurviljade säilitamine kodus vajab tähelepanu ning on kolm-neli nippi, mille peale me ehk oma peaga ei tule. Nipid on lihtsad, koduste vahenditega tehtavad ning pakuvad imelisi tulemusi. Videos keskendume enam puuviljadele, kuid lihtsate nõksudega saab ka oma igapäevased juurikad värskena hoida.

Esimene nipp on seotud juurviljade pesemisega: alati tuleb juurviljad pesta alles enne nende tarvitamist. Põhjus selleks on väga lihtne — veega kokkupuutel ja pesemisel ei kuiva juurviljad 100% ära ning vesi annab hallitusele väga hea lava, kus kasvada. Eriti hull on lugu siis, kui me hakkame neid juurvilju säilitama külmkapis, sest ka külmutuskapp saab hallitusest nakatatud.

Teine nipp juurviljade säilitamiseks seisneb teadmises, milliseid neist hoida külmikus, milliseid sahvris ja milliseid lihtsalt köögiletil. Näiteks küüslauk, sibulad, kartulid, porgandid ja suvikõrvitsad säilivad paremini jahedas ja pimedas, kuivas sahvris. Samal ajal tomatid tuleb keerata tagurpidi ning säilitada köögiriiulil või -letil. Külmutuskappi sobivad näiteks sparglid ja artitšokid.

Kolmas nipp soovitab meil kasutada juurviljade, aga ka puuviljade, külmikus säilitamisel vanu ajalehti. Keerates juurikad ajalehte enne külmikusse panemist, garanteerime, et paber imab endasse kogu üleliigse niiskuse ja juurviljad säilivad kuivad ning krõmpsud.

Neljas nipp räägib ürtide säilitamisest. Paljudel meil on juhtumeid, kus supiteol või kastmesse kulub paar peotäit tilli, peterselli või mõnda muud ürti ning suurem kogus head maitseainet jääb külmikusse aeglaselt “surema”. Ürtide säilitamiseks on väga lihtne moodus: ürte tuleb vaadata kui lilli ja käituda nendega sarnaselt. Ürdilt tuleb alt lõigata ära surnud otsad ning pista punt rohelist veeklaasi, edasi tuleb ürdiga täidetud veeklaas katta kilekotiga ning kinnitada kummipaelaga tihedalt kinni. Sedasi säilivad ürdid rahulikult värskena nädala ja kauem.

Erisus seisneb aga säilituskohas: till, petersell ja koriander säilivad paremini külmkapis, samal ajal kui tüümian, rosmariin, münt, salvei ja basiilik sahvris.