Käib töö ja vile koos: sommeljee Urvo Ugandi valab välja Eesti veini. Keiu Virro
Joogisaate "Vala välja!" neljanda lindistuse fookuses on 8. Sommeljeede Veinimess, mis toimub 7. ja 8. veebruaril Kultuurikatlas. Väike vihje: see kogunemine ei ole enam ammu vaid oma ala ekspertidele, läbi oodatakse astuma kõiki huvilisi, kes veinide kohta rohkem teada soovivad. Muuhulgas on messi kahel päeval kavas näiteks Eesti ja Ida-Euroopa veinide meistriklassid ja just ootamatute kohtade veinid võtame ka saates käsile.

Räägimegi saates peamiselt siis veinimessil ülesastuvatest põnevatest veinidest, mis tulevad ootamatutest kohtadest ja maitseme, kuidas need mekivad. Uurime kuidas läheb Eesti veinil ning kas Ida-Euroopast leiab shampanjale väärilise konkurendi? Külas on sommeljeed Kristjan Markii ja Urvo Ugandi ning Veinivilla perenaine Tiina Kuuler.

Kristjan räägib, kuidas messil umbes tuhande erineva joogi vahel endale teed teha ning milliseid meistriklasse ja muid üritusi messil leida võib. Urvo ja Tiina tutvustavad oma põnevaid veine. Keiu meenutab saates muuhulgas seda, kuidas ta Hiinas viinamarjaveine otsimas käis ja Liisal on muude küsimuste hulgas üks, mis käib... palmiveini kohta.

Mis loom on "Eesti vein"?

Eesti vein seostub paljude jaoks ikka veel vanavanemate koduveiniga. Kahtlemata võis ja võib see ka tänapäeval olla vägagi maitsev, ent seekord huvitavad meid eelkõige veinid, mida ka poelettidelt ja restoranidest leida võib. Paljud teavad, et hapukapsa kõrvale sobib kenasti Rieslingut juua, aga milline võiks olla kodumaine alternatiiv, mis samavõrd hästi klapiks? Kuidas läheb Eestis viinamarjaveinide tootmisega üldse?

Veinivilla perenaine Tiina Kuuler teab kõigest sellest ja paljust muust lähemalt rääkida, saatejuhid kontrollivad räägitu aga ise üle, sest Kuuleril on mõned veinid ka saatesse kaasa võetud. Muide, proovime ka auhinnatud Eesti veini, mille autoriks on karsklasest veinimeister. Püsige liinil ...

Ida-Euroopa veinimajad tõstavad pead

Kuidas läheb aga veinimaailma nii öelda hallil alal, Ida-Euroopal - täpsemalt Bulgaarial, Rumeenial, Moldoval, Ungaril? Liviko Sommeljee Urvo Ugandi on meil külas ja leiab, et nondel piirkondadel läheb veini mõttes päris hästi. Nõukogude Liidu ajal veinimaailma kvaliteeti jõudsalt hävitanud sündmustest on paljud omaaegsed veiniriigid kenasti välja tulnud ja nii pole mõeldamatu seegi, et leida shampanjale Ida-Euroopast alternatiiv. Urvo Ugandil on nii mõnigi põnev vein stuudios kaasas ning uurime neidki lähemalt.

Meenutused, millega täpsemalt tegu, leiate ka meie Facebooki-leheküljelt. Kirjuta meile oma soovituste, pakkumiste ja küsimustega aadressil vala@delfi.ee! Vastame kõikidele kirjadele!

Nüüd aga ... kuulake joogisaate "Vala välja!" neljandat lindistust Delfi Tasku vahendusel: