Vala välja!
Joogisaate “Vala välja” 27. osas on külas Liviko joogiarhitekt Hanna Kaur. Uurime, millised tööülesanded sellise tiitli taga peituvad. Hanna töövilju mekime mõistagi ka ja need viljad on sedapuhku õige värsked, sest Vana Tallinna nime alt on hiljuti välja tulnud… viin. Ja see ei ole veel kõik: proovime saates ära ka džinnitootmise jääkidest valmistatud (karastus)joogid.

Hanna Kauriga jutlemiseks põhjusi jagub, ent neist esimeste seas on Liviko uus jook: Vana Tallinn Vodka. Nii et esmalt paar sammu ajas tagasi. Vana Tallinna likööri ajalugu ulatub 1962. aastasse. Juba aastaid on see üks esimesi jooke, mis välismaale minnes külakostiks haaratakse. Paljude jaoks seostuvad sellega erinevad paremad ja halvemad mälestused (mõnel neist on ilmselt kaaslaseks ka Sovetskoje Šampanskoje...). Vana Tallinna retseptiga tuli omal ajal välja legendaarne Liviko liköörikunstnik Ilse Maar ja ehkki üldjoontes me joogi sisu teame, hoitakse täpset retsepti tänini rangelt saladuses.

Erinevaid Vana Tallinna versioone on aastate jooksul loodud nii- ja naasuguseid, ent nüüd on põhjust tõeliselt kõrvu kikitada: areenile astub Vana Tallinn Vodka. Liviko Distillery Editioni toote baas on liköör Vana Tallinn, tootmistehnoloogia London Dry stiilis destilleeritud džinni traditsiooniline meetod ja liigitub see maitsestatud viinaks. Võime kinnitada, et mitte ainult kirjeldus, vaid ka jook ise ajas saatejuhtide pead korralikult huugama. Eelkõige maitse- ja lõhnaomaduste, mitte kanguse või koguse tõttu, muide. Mõelge nüüd ise: lõhnab nagu Vana Tallinn, järelmaitse on nagu Vanal Tallinnal, aga ise on hoopis viin. Lähemalt nagu ikka, saates.

Juhuks, kui kodus järele proovida tahame, lisame siiski juba siin paar võimalust serveerimiseks: a) klassikalise viinana pitsist puhtalt ja jahutatuna, b) toatemperatuuril likööriklaasist, et ka lõhnad kenasti mekkijani jõuaksid.

Ent sellega ablaste saatejuhtide huvi veel ei piirdu, kuivõrd Hanna Kauri tegemiste nimekirja mahub veel palju huvitavat. Muu hulgas on ta välja töötanud keskkonnateadliku tootmislahenduse, kus karastusjoogi tooraine saadakse džinni tootmisest üle jäänud kraamist. Nii proovime kohapeal ära ka Re-Crafted Crafter’s Junibeeri alkoholiga ja alkoholita versioonid, räägime, kuidas tundub ja uurime, kuidas seda kõike ikkagi täpsemalt tehakse.

Küsimused, pretensioonid, pakkumised ja kommentaarid palume aadressile vala@delfi.ee. Jälgige meie tegevusi Facebookis: www.facebook.com/valavalja ja Instagramis: www.instagram.com/vala_valja_podcast

Kuula joogisaate “Vala välja!” uusima saate salvestust siit: