Foto: Shutterstock
Punasesõstrapõõsas laiub peaaegu igas korralikus koduaias. Saagi valmides võib samas aga kuulda hädaldamist, mille põhisisu puudutab sõstarde korjamist, sissetegemist ja seda, et kes seda mahla tänapäeval ikka tahab. Lisaks seda, et see mari on ju kole hapu! Punasest sõstrast saab aga teha mõnusa želee, mille valmistamiseks on kaks varianti. Punasesõstraželee kuulus meie vanaemade hoidiseretseptide hulka ja on igati väärt uuesti ausse tõstmist!

Kuumutamata punasesõstraželee


Kogus: 1,5 liitrit

See vana kooli tarretis nõuab küll parajalt kannatust. Aga kui on palju marju käes, on ilmselgelt mõnus ka mõne delikatessiga mässata. Sinu gurmaanidest sõbrad oskavad sellist kingitust kindlasti hinnata.

4 liitrit punaseid sõstraid
1 kg suhkrut

Kasutades mahlapressi, tihedat sõela või marlit, eralda punasesõstramahl kestadest. Lisa kaussi suhkur ning sega saadud segu ühtejärge 1–1,5 tundi. Tõsta steriliseeritud purkidesse ja kaaneta. Hoia jahedas. Tulemuseks on želee, mis võlub oma särava värvi, vitamiinirikkuse ja neitsiliku maitsega. Eesti vanaemadel on jagunud nii aega kui ka kannatust, et selliseid tarretise purke talveks valmis sättida täpselt nii palju, et jaguks sünnipäevatortidele ja ka lastele ning lastelastele jagamiseks.

HEA TEADA!

Tarretise valmistamiseks sobivad pektiini- ja happerikkad marjad ning kindlasti pigem mitte päris valminud ega üleküpsenud marjad. Seega tarretise tarbeks korja marjad pigem varem kui hiljem põõsast ära, sest siis on kindel, et sõstardes sisalduvat pektiini on hoidise tarretumise jaoks piisavalt.

Foto: Tuuli Mathisen

Punasesõstraželee


Kogus: 1 liitrit

Tarretunud punasesõstraželee on üks mõnusamaid hoidised ja seda just oma sileda olemise ja samas erksa maitse tõttu. Särav tarretis suudab mängleva kergusega muuta muidu lääged või niisama tuimavõitu maitsed silmapilk erksamaks ja kreemikoogid nüansirikkaks.

1 kg punaseid sõstraid (võivad olla koos rootsudega)
1 kg suhkrut

Aseta punased sõstrad potti ja lase keema tõusta. Sega ja vajuta sõstraid puruks, et eralduks võimalikult palju mahla. Keeda umbes kümme minutit ja lisa siis suhkur. Sega, kuni suhkur on täiesti lahustunud, ja lase siis potitäiel veel kiirelt keema tõusta. Keeda umbes 8 minutit.
Aseta saadud mass nüüd marlile nõrguma. Kui tahad saada täiesti puhast ja selget želeed, lase massil ilma vajutamata nõrguda, seda aeg-ajalt vaid veidi puulusikaga liigutades. Saadud siirup aseta steriliseeritud purkidesse ning kaaneta kohe. Jahtudes muutub purgis olev siirup nüüd tarretiselaadseks želeeks.

SERVEERI!

Marjatarretist sobib hästi kombineerida soolasemate roogadega. Juustuvaagen lausa igatseb millegi erksa ja hapuka järele. Sama sõnum kehtib külmade lihalihalõikude serveerimisel, näiteks rostbiifga, aga ka tavalise ahjuprae kõrvale lisab vunki just marjaželee.