Jätkame Maitsed.ee ja Delfi TV ühisprojektiga, kus me kaardistame ning tutvustame Eesti Vabariigi 100 eluaasta jooksult erinevaid retsepte ja toite.

Seekord tutvustame Teile ühte imelist retsepti Maria Laidoneri veimevakast ehk 1930datel valmistatud apelsini ja brändiga pudingit, millele juurde keedetud mõnus karamellikaste.

Head nautimist!
Proua Laideoneri kokaraamat
Foto: Ester Vaitmaa

Retsept pärineb raamatust, mida kasutas oma töös ka Maria Laidoner.

"Kingitus noorele perenaisele" on tänasest ehk veidi erinev kokaraamat; siin ei ole pelgalt retseptid, vaid ka nõuanded noorele perenaisele, toidust on räägitud pikemalt ja mida sellest teha saab. Sisekaanel ilutseb aastaarv 1863. Kordustrükina on selle konkreetse eksemplari trükiaasta 1917 – väljaantud aasta enne Eesti vabariigi sündi.
Proua Laideoneri kokaraamat
Foto: Ester Vaitmaa

Retseptid on esitatud moel, et on väljatoodud põhiretsept ning siis erinevad variatsioonid. Pudingitega on sama lugu: enne, kui spetsiaalsed retseptid on kirja pandud, on ees pikem selgutus, millega üldse pudingite puhul tegu.

Ka on mõeldud toona spetsiaalselt külaliste võõrustamisele ning küllap ka oma pereringis korralike õhtusöökide tegemisele. Kokku on pandud mitmekäigulised eined, mitte üksikud söögid.

Sõjamuuseum andis kokaraamatust välja hiljuti kaasaegse variatsiooni.