Jaanus Murakas Foto: Raivo Tasso, MAALEHT/RAIVO TASSO
Nii vähendas E-Piim oma Rohe juustu sarja pakendis plasti osakaalu 75 protsenti. Keskkonda säästvaid tegevusi on veel teisigi, sest Euroopa rohepööre on tulnud selleks, et jääda. E-Piima juhatuse esimehe Jaanus Murakase sõnul tuleb ka teistel ettevõtetel sellest aru saada ja mõtteviisi muuta.

E-Piima juhatuse esimees Jaanus Murakas ütles, et kogu Euroopa on hakanud väärtustama loomade heaolu. „Eesti farmides pole juba ammu ükski lehm ketis, nad saavad vabalt liikuda sööda- ja lüpsmisplatsi vahel, neil on alati vaba pääs söödale ja joogile. Lehmade tervisenäitajaid jälgitakse pidevalt, et avastada võimalikult ruttu nende haigused,” rääkis Murakas. „Eestis on loomade olukord tublisti parem kui vanas Euroopas, aga see ei tähenda, et meil ei ole loomapidamises kuhugi edasi areneda. Me armastame öelda, et lehm ei ole majandusloom, vaid lemmikloom. Me peaksime kõik selliselt suhtuma, et lehm on lemmikloom, kuigi neid peetakse majanduse tarbeks,” lisas ta.

Juustu valmistamisel pööratakse erilist tähelepanu piima kvaliteedile, sest juustu saab valmistada ainult esmaklassilisest toorainest. „Meil on piimas kolm komponenti: piimavalk, -rasv ja -suhkur ehk laktoos. Paljud tarbijad aga ei tea seda, et juustu valmistamise loodusliku protsessi käigus laktoos täielikult eraldub. Kui olla terminoloogias täpne, siis kõik Eestis toodetud poolkõvad laabijuustud, nagu Eesti juust, Vene juust, Edami juust, Gouda juust – need kõik on poolkõvad juustud ja need on laktoosivabad või väga nõrga laktoosisisaldusega. Madala laktoosisisaldusega juust on see, milles on alla ühe protsendi laktoosi ja laktoosivabas on alla 0,1 protsendi laktoosi. Oleme korduvalt analüüsinud E-Piima juustusid, mida valmistame Põltsamaa meiereis ja need on kõik alla 0,1 protsendi laktoosisisaldusega ehk laktoosivabad juustud,” rääkis Murakas.

Mida tehakse aga juustu valmistamise käigus eraldunud laktoosi ehk vadakuga, selgub juba „Elustiili” podcast'i kuulates, kus E-Piima juhatuse esimees Jaanus Murakas räägib, miks tasub juustu süüa iga päev.

Kuula saadet: