Grill ja barbecue Shutterstock
Ainult ilm on veel see, mis eraldab meid ajast, kui saab taas südamevalu tundmata nägu naerul grillid soojaks kütta, varasalvest head ja paremat kokakunsti nautida ning mitmeid tunde jutti probleemivabalt pidutseda. Käes on suvi, kuid ootama peame veel grillimiseks sobilikku ilma. Arvata võib, et ka suvesoojus ei jää tulemata, et aga selleks valmis olla, tuleb teha ettevalmistusi - nii peas kui sahvris.

Aga hoiaks sellel aastal grillimisel ja piknikel selget joont: kvaliteet üle kvantiteedi. Võtke vähem, aga paremini – taldrikule tõstke ja klaasi valage maitse, mitte mahu pärast. Jookske, pikutage ja suhelge palju. Seda kõike õues ja varavalgest hilisõhtuni.

Suviste pidustuse, aga ka lihtsate õhtuste grillimiste, parimaks õnnestumiseks tasuks rõhuda ettevalmistusele: planeerida menüü ja joogikaart, aga ka järgnevad hommikud ja lõunad. Sedasi saab lasta muretsemata lkoguda hoogu ka näiteks kolmepäevasel söögi-joogi nautimise talgul.

Nii on võimalik ka mitmepäevane grillimiseaeg pikkida täis nende toitude valmistamist, mis igal teisel päeval mõttesse ei sigine. Samuti need toidud, mida saab teha suurema seltskonnaga – näiteks matta maha kuumade kivide vahele “12 tunni lammas” või keerata tulekoldel tervet piimasiga. Samuti küpsetada torte ja kooke, mis igapäevaselt tunduvad dieeti tapvad. Kvaliteet üle kvantiteedi.

Alati on variant ka veeta grillipeod lihavabalt. Miks mitte.

Lounge Deja Vu peakokk Ingvar Neemre.
Foto: Fotod: Jaanar Nikker
Eestlase kui grillirahva põhiinstrumendile on viimastel aastatel võimsa comeback’i teinud rohumaaveise
liha
. Selle tarbimine on jätkusuutlik, sest kasvatamisel säilitame
Eestimaa
põliseid puisniite ning süües hoiame oma tervist. Rohumaaveise liha
grillimine
ei ole keeruline, ent on siiski mõned nipid, mida tasub meeles pidada.

Loe edasi...
Kala küpsetamine lõkkeveerel: Toigaste asemel võib kasutada ka puuplanku.
Foto: Shutterstock
Vanematel aegadel oli õues toiduvalmistamisega lihtne – toidu tarbeks oli hoovialadele ehitatud lõkkeasemete kõrvale lisatud vardahoidjad, milles sai metallvardasse aetud lihad või vorstid kuumaks ja krõbedaks “keerutada”. Teine võimalus oli teha klassikalisse “sašlõkivanni” halgudest tuli ning selle kohal siis liha või kala või vorstid söömiseks valmis küpsetada. Täna on õige grilli valimine tunduvalt raskem, kuna valik on mitmeid kordi laiem – kas valida keraamiline grill, klassikaline
UFO
, gaasigrill ja nii edasi.

Loe edasi ...
Terve inimesega ei juhtu suurt midagi, kui ta paar päeva ei söö, kuid täis kõhuga on ikka parem olla ja jõuab ka rohkem.
Ekraanitõmmis
Lihatarbimise trendid ja tavad on maailmas piirkonniti üsna erinevad. Paljudes riikides on tähtsal kohal veiselihast toitude valmistamine, teistes jällegi lambaliha või broileriliha.
Euroopa Liidus
keskmiselt süüakse näiteks liha kolmandiku võrra rohkem kui
Eestis
.

Loe edasi ...
Ööbiku Gastronoomiatalu peremees Ants Uustalu.
Foto: Lauri Laan
Eesti
tippbaarmen Andrei Kazakov soovitab grillimise kõrvale silmad kinni hästi tehtud Bloody kokteili ehk siis vürtsikat tomatipõhist jooki.

Loe edasi ...
Söök, grill, söögilaud
Foto: Tiit Blaat
Pärast õige grilli valimist, liha marineerimist, korralike tangide-põlle muretsemist, laua katmist ning seltskonna kokku kutsumist, jääb märkamatult õhku rippuma veel mustmiljon õieti adresseerimata ideaalseks grilliks vajalikku komponenti ja mõtet. Nendes detailides, nagu öeldakse, ongi kurat peidus, sest grillimist tuleb vaadata kui terviklikku ajaveetmisviisi, mitte kui kiiret kõhutäitmisaktsiooni. Grillimine on mõtteviis ja elustiil, milles olulised ettevalmistus ning õige häälestus.

Loe edasi ...
Röstitud kanarind mustaleiva kastmega
Foto: Vallo Kruuser
Saabuva pika jaanipüha valguses jagab Talleggi tootekategooriajuht Heli Sepp mõned soovitused kuidas kanaliha grillida nii, et see ei jääks seest toores ning oleks ühtlaselt mahlane ja maitsev.
Loe edasi ...
Sänna:Sännas toimus Balti riike ja Šveitsi ühendava lihaveisekasvatusprojekti "Baltic Grassland Beef" infopäev.Pildil:Infopäeval valmistas kõhutäiteks eksootolisi veiseliharoogi kokk Argentiinast, Simon de Rivi.
Foto: Raivo Tasso
Suvi ei ole enam mägede taga. Suurematel grillisõpradel on tõenäoliselt grill juba tolmust puhtaks pühitud ja aeda või terrassile veetud. Grillime ei anna toidule mitte ainult hea meki, vaid see kuulub ka ühe tervislikemate valmistamisviiside hulka.

Loe edasi ...
Teadlaste sõnul peaks suviseid grillipidusid vähem korraldama, et kliimasoojenemist pidurdada
Foto: Merje Merdik
Soojade ilmade saabumise puhul ja grillihooaja eel on hea meelde tuletada, kuidas teha ise lihtsate vahenditega tavalisest sea- või kanalihast suus sulav gurmeeroog.
Lounge Deja Vu
peakokk Ingvar Neemre soovitab võimalusel kasutada alati kodumaist
liha
ning lasta sel marinaadis seista vähemalt üle öö.

Loe edasi ...
Bloody Mary
Wikipedia
Kui kuu tagasi tundus, et ühel pühapäeval paariks tunniks saabunud 18-kraadine suvi sai koheselt järjeks nii sügise kui talve ja soodsad ilmad õues toitumiseks on jälle läbi, siis maikuu on toonud mõnusat vaheldust ja skepsis on hingest kadunud. Grillimine võib alata, eestlased – hakkame tippvormi treenima!

Loe edasi ...
Foto: Priit Simson
Läheneva suve ootuses on just paslik vaadata, kuidas metsas liha valmistada, kui grill alles ootab ostmist ning potti-panni pole käepärast. Inimene peab vastu 3 minutit ilma õhuta, 3 tundi ilma meelevallas, 3 päeva ilma veeta, 3 nädalat ilma toiduta ja 3 kuud ilma seltskonnata. See on kolme reegel, mille eiramine võib lõppeda väga kurvalt.
Loe edasi ...Ööbiku Gastronoomiatalu peremees Ants Uustalu õpetab, kuidas "trimmida", maitsestada ja grillida Lõuna-Ameerikas väga laialt tuntud veise tagumise osa lihaseid. Vaadake videost, kuidas neid lihaseid grillida ja perele imeline õhtusöök valmistada.
Loe edasi ...

Ootad juba nädalavahetust, et grilli peal maitsvaid katsetusi proovida? Kui ideed otsas, siis leiad siit 5 lihtsat ideed, mida grillil proovida! Millised on sinu lemmiktoidud, mida grillida, anna teada kommentaariumis!
Loe edasi ...