Leeaugus toidu küpsetamine on iidne, kiviajast pärit toiduvalmistamisviis. Õue- ja suveköökide silda mööda on see katkendlikult kandunud ka tänapäeva. Veel 20. sajandi alul valmistasid eesti karjalapsed ja heinalised sarnasel viisil maa-augus kartuleid ja veel sama sajandi teisel poolel küpsetasid mõned perenaised kerisekividel toitu. See on lihtne, vähe vahendeid, ent aeganõudev toiduvalmistamisviis. Kui sul on võimalus teha metsas, on väga hea, ent leeaugu liha saab küpsetada ka oma aias.

Sel viisil saab toitu valmistada üleelamisolukorras või nappide vahenditega matkal olles. Ja väga hõlpsasti saab seda mugandada kodu- või suvilaõuele põneva gurmeetoidu valmistamiseks.

Tuleaugus võib toitu valmistada ka veidi teisiti, kui mina seda teen. Nagu pannkoogi küpsetamisegagi — igaüks leiab oma viisi ise. Aga kui kogemused olemas, siis on ka teinekord kitsikuses mõnus teada, sest oled võimeline nappide vahenditega valmistama midagi väga head.

MINA KASUTASIN:

1 kg suure kondiga sealiha
800 g kondiga lambaliha
7 kartulit
3 kaalikat

MAITSESTAMISEKS (vastavalt aastaajale):

Kadakas, nõgesed, laugud
Küüslauk, sibul
Sool, pipar

KÜPSETAMISNÕUKS:

kasetoht / kadakas / nõgesepunutis / turbasammal
kodusel valmistamisel foolium

TOIDU ETTEVALMISTAMINE

Kui oled matkal või üleelamisolukorras, siis lihale soola ei lisata, sest seda tavaliselt pole. Mina katan liha vaid pealt ja alt kadakaokstega. Seejärel pakin märja kasetohu sisse, sest see paindub paremini, ja seon kuusejuurtega kinni. Abiks võtan ka ühe kuuseoksa.

Juurviljadele soovitatakse lisada midagi niisket, et see hauduks paremini. Lisada võib näiteks merevett — see annab soolaka maitsevarjundi ja su kehale veidi vajalikke soolasid.

Fooliumisse pakitava liha võib maitsestada oma maitse järgi, aga selline küpsetusviis on hea võimalus proovida vähesoolast liha. Kui hästi läbi mõtled ja hästi teed, saab väga maitseka liha ka soolata. Kui siiski tahta soola lisada, võib seda lisada ka valmis lihale — sama soolase maitse saamiseks kulub vähem soola.

HEA TEADA

  1. Küpseta pigem kauem, nii haudub liha ilusti mahlakaks ega jahtu ruttu maha.
  2. Küpseta kondiga liha. Kui kont pärast küpsetamist kergelt ära tuleb, siis tead, et liha on küps.
  3. Koos lihaga võib küpsetada kõike, aga tuleb arvestada tükkide suurust: kartulid kipuvad üle küpsema, aga ühte pakikesse neid palju kokku ka panna ei saa, sest siis kipub pakend katki minema. Pane pakki korraga ehk paar-kolm kartulit.
  4. Kive kipub alati olema pigem vähem…

KÜPSETUSKOHA ETTEVALMISTAMINE JA SELLES TOIDU VALMISTAMINE

Otsi paarkümmend rusikasuurust või veidi suuremat kivi. Kuumutamiseks sobivad pragudeta raudkivid. Vanasti kasutati ka paekive. Kividest pooled peavad hiljem jääma küpsetise alla ja pooled peale — selle järgi saad otsustada kivide hulga.

Kaeva 50 cm raadiusega 50 cm sügavune auk. Tee sinna lõke ja kuumuta kive 1-1,5 h. Kivid on valmis, kui nad muutuvad valgeks. Kui kivid kuumad, tõsta lõkkest välja põlevad tokid, süsi ja kivid. Mõistlik on kivid enne auku panemist üle lugeda, sest need on ka kõik vaja lõkkest välja tõsta. Ole ettevaatlik — kivid on kuumad. Kivide väljatõstmiseks võid kasutada omatehtud tõstmispulkasid või labidat, sellega on lihtsam.
Mina jätan söed augu põhja ja asetan alumise kihi kive nende peale. Lihtsam variant on alumise kihi kividest vooderdada enne tule tegemist kohe põhi, aga siis läheb kivide kuumutamisele ilmselt rohkem aega.

Auku tagasipandud kuumade kivide peale asetan toidu. Toidu peale asetan teise kihi kive. Kivide peale panen kuuseoksi, et hiljem toit võimalikult vähe mullaseks saaks. Taimi võib panna ka toidu ümber, aga siis tuleb arvestata, et see annab ka maitsevarjundi. Augu katan tihkelt ja paksult mullaga, nii et see ei auraks enam. Auk tuleb kähku kinni ajada, et kuuseoksad õhu käes ei süttiks.
Küpsetamise kuldreegel on 1-1,5 tundi 1 kg kohta. Mina jätan toidu maa-auku 3 tunniks — nii tuleb liha hea mahlane. Üleelamisolukorras võib selle jätta maasse ka päevaks. Küpsemise ajal saad muu vajalikuga tegeleda ja pärast on valmis toit olemas…

Kui oled toidu august välja tõstnud, siis proovi seda süüa isetehtud “kahvlitega” ja puutaldrikute pealt. Puutaldrikuteks sobivad pooleks lõigatud suuremad pilpad ja kahvlid vooli okstest. Nii on nagu päris.

Hiljem on vaja kindlustada ka see, et söed ei jääks hõõguma — et tuli täiesti ära kustuks ja sa võiksid minna tule juurest ära, siis vala leeauku vett.