Erakogu
BBC telekanali kaudu juba 2012. aastal maailma paisatud uudne "kiirdieet" 5+2 hakkab vaikselt imbuma ka Eesti kaalulangetajate hulka. Millega aga on tegemist ja kas vaid kahte paastupäeva nõudev dieet ka reaalselt toimib?

5+2 dieet on Suurbritannia riigitelevisiooni saatest "Eat, Fast and Live Longer" välja kasvanud dieet, mille põhiline sisu seisneb selles, et ühe nädala jooksul peab olema kaks mittejärjestikulist dieedipäeva, kus võib süüa vaid 600 kilokalorit. Seda siis meeste puhul, naised võivad süüa vaid 500 kilokalorit. Võrdlusena peaks mees sööma normaalses olekus päevas ligikaugu 2500 kilokalorit ning naised 2100 kilokalorit.

Dieedi "võluvits" seisneb selles, et mitte kuidagi ei piirata toidusedelist ühegi asja söömist, piiratakse vaid kahel päeval kalorite sissesöömise hulka. Paastuks ja ka laisa inimese dieediks nimetatud toitumisreeglistik ongi leidnud palju kõlapinda oma lihtsuse tõttu. Ka kuulsuseid ligi tõmmanud dieeti reklaamitakse välismeedias kui vahendit saleneda, mis ei keela kaalulangetajale šokolaadikooke, rasvast liha ega saia. Kõik on seotud koguste ja paastumisega.

Nagu ikka, kõik mis on lihtne on liiga ilus, et olla tõsi: toiduteadlased ja -nõustajad on võtnud sõna dieedi imevõime vastu, kuid möönavad, et juba piiblist teada paastumine on kaalulangetamisel mõistuse piires kasulik. Samas kehtib ka selle paastudieedi puhul tõsiasi, et rasedad, suhkruhaiged ja kardiovaskulaar vaevustega inimesed võiksid seda üsna radikaalset toidupiirangut mitte kasutada.

5+2 dieedi mõõdetav suurus on üks nädal, mille jooksul tuleks toituda normaalselt, olla aktiivne ning jätkata oma igapäevaseid tgevusi. Erinevus on vaid selles, et kahel mittejärjestikusel päeval saab süüa kuni 4,5 korda vähem tavalisest. Õigesti valitud toiduga ei ole aga dieedipäeva üle elamine mingi raske ettevõtmine, probleem tekib aga siis kui järgnevatel päevadel toimub ohjeldamatu kalorite tasakaalustamine ehk maakeeli liigsöömine.

Arvude keeles väljendudes tähendab antud dieet mehele nädalas kuni 4000 kilokalori säästmist, mis teeb ühes kuus kokku ligi 16 000 mittetarvitatud kilokalorit. Teadus ütleb meile, et kilogramm inimrasva on väärt ligikaugu 7000 kilokalorit ning selleks, et see kilo rasva enda küljest kaotada tuleks sisseviidavate kalorite hulka vähendada justnimelt 7000 kalori võrra. 5+2 dieedi puhul võiks siis loota kuni 2,5 kilogrammi kadumist kuus.

Selge on aga see, et kaalu tegelik langus sõltub nii sellest, kui suur on kaal stardis, kui suur on keha tegelik individuaalne energiavajadus (sõltub lihasmassi suuruset, kuna lihased vajavad rohkem energiat kui muud koed), kui aktiivne on inimene ning kui kiire on inimese ainevahetus.