Foto: Foto: Gregor Jürna
Eestis on taimetoitlasi hinnanguliselt 3% elanikkonnast. Kõige suurema osa moodustavad 15–20aastased ja enamik neist on taimetoitlased eelkõige elustiili pärast. Nende soov on kaitsta loomi, tekitada neile vähem kannatusi ja hoida meie planeeti. Kuidas on aga tegelikult? On see kõik nii must ja valge?

Minu taimetoitlastest sõbrad “sundisidˮ mind aasta tagasi vaatama dokumentaalfilmi “Cowspiracy: The Sustainability Secretˮ. See oli silmiavav kogemus. Cowspiracy on sõnamäng – cow on inglise keeles lehm, conspiracy vandenõu. The sustainability secret – jätkusuutlikkuse saladus.

2014. aastal valminud film väidab, et loomakasvatus on tänapäeval meie planeeti kõige enam hävitav tööstus, ja uurib, miks juhtivad keskkonnaorganisatsioonid kardavad sellest rääkida. Loomakasvatus kasutab meeletutes kogustes puhast vett. Keskkonnaorganisatsioonid soovitavad meil hambaid pestes või duši all käies vahepeal kraan kinni keerata, et vett säästa. Film aga näitab, kui naeruväärne see on – päästetavad kogused on mikroskoopilised selle raiskamise kõrval, mida põhjustab loomakasvatustööstus. Peale selle veel mastaapne reostus ja metsade maharaiumine.