Hummus. Unsplash.com
Hummus ehk kikerhernepasteet on traditsiooniline osa Lähis-Ida köögikultuurist. Hummust valmistatakse kikerhernestest, tahiinist ehk seesamiseemnepastast, küüslaugust, külmpressitud oliiviõlist, sidrunimahlast ning maitsestatakse vürtsköömnete, soola ja pipraga.

Hummus on väga toitainerikas ja pakub head taimset alternatiivi võileiva peale või vrapi vahele. Samuti on kõiki kaunvilju kasulik kasvatada oma aias, kuna kaunviljadel on keskkonda säästev mõju – neil taimedel on omadus kinnistada lämmastikku maasse, mis on oluline mulla kvaliteedi parandamisel.

Kikerherned on head taimse valgu allikad

Kikerherneid hinnatakse aina enam, sest need sisaldavad väärikas koguses taimset valku – 16-30%. Valgud osalevad peaaegu kõigis organismis toimuvates protsessides, aidates tugevdada immuunsüsteemi. Valgud on vajalikud organismi kasvuks ja antikehade tootmiseks, samuti transpordivad valgud teisi molekule, vastutavad rakuliikumise eest ning kannavad üle närviimpulsse. Inimestel, kellel esineb valguvaegust ja defitsiiti, võivad esineda kasvuraskused, nõrgenenud süda, nõrk immuunsüsteem või hingamiselundkond ning lihasmassi vähenemine.

Hummus
Unsplash.com

Külmpressitud oliiviõli on südamele hea

Oliiviõlis, mis on saadud oliivide külmpressimisel, leidub suurel hulgal tugevatoimelisi antioksüdante, vitamiine ja olulisi rasvhappeid. Oliiviõlil on positiivne mõju südame-veresoonkonna tervisele. Teadusuuringud on tõestanud, et oliiviõlis leiduvad monoküllastamata rasvhapped aitavad reguleerida veresuhkrut ning võivad aidata ennetada diabeeti. Oliiviõlil on põletikku alandav toime, mida seostatakse oliiviõli kõrge polüfenoolide sisaldusega.

Küüslauk takistab trombide teket

Küüslauk on väekas taim, mille kasulikud omadused on auväärt olnud juba iidsetest aegadest alates ja seda erinevates kultuurides. On teada, et küüslauk sisaldab üle 200 keemilise ühendi. Vitamiinidest ja mineraalidest leidub küüslaugus mitmeid B-grupi vitamiine, vitamiin A eelühendeid ning C- vitamiini, mangaani, seleeni, kaltsiumi ja fosforit. Tänapäeva meditsiin on kindlaks teinud, et küüslauk sisaldab eeterlikke õlisid, mis takistavad organismis trombide teket.

Hummus.
Unsplash.com