Foto: Pixabay
Kevad on käes ja see tähendab ühtlasi, et peagi on võimalik oma põllumaalt noppida värskeid köögivilju. Rääkimata sellest, et enne seda saab noppida mitmeid värskeid aias ja metsas tärkavaid taimevõrseid. Kas teadsid, et maailmas kasvab teadaolevalt kuni 80 tuhat erinevat taimeliiki, mis sobivad einelauale? Inimesed aga kasutavad vaid 7-8 tuhandet taimeliiki neist.

Seega looduses leidub palju head ja paremat, mida ei tasu alahinnata. Näiteks võilill, mida peetakse pigem umbrohuks, on imeline ravimtaim, mida tasub igal juhul toidu valmistamisel kasutada.

Võilill puhastab hästi organismi ja soodustab seedimist. Lisaks reguleerib võilill vere kolesteroolisisaldust, aitab alandada vere suhkrutaset, sisaldab antioksüdante ja C-vitamiini ning on väga kasulik ka neile, kellel on mure kaaluga — nimelt puhastab võilill maksa jääkainetest. Lisaks on leitud, et võilillejuur võitleb tõhusalt vähirakkude vastu, lagundades neid hoogsalt.

Kuidas võilille kasutada toidu valmistamisel?

Võilille puhul on tähtis meeles pidada olulist fakti — mida noorem taim, seda maitsvam ja kasulikum ta tervisele on. Võilille noortel lehtedel ei ole kibedat maitset, pigem on nad lihtsalt mõru maitsega ning sellepärast saab neid ideaalselt lisada salatitesse ja suppi, õitest võib teha moosi ja veini. Lehtedes on ohtralt kiudaineid, mis parandavad soolestiku talitust. Kiudained vähendavad samuti rasvumise ja südamehaiguste riski ning ärritatud soole sündroomi. Lehed on ka kõrge A-vitamiini sisaldusega.

Võilillest võib valmistada ka lihtsalt juuretõmmist, mis mõjub tervisele hästi, tervendab ja tugevdab maksa ning tõstab isu. Eriti kasulikuks osutub võilille tõmmis neile, kes vaevlevad vererõhu probleemide või sagedaste põletike küüsis.

Kuidas võilille tõmmist valmistada?

Korja peotäis noori võililletaimi, soovitavalt koos juurejupiga, pese nad puhtaks ning lõika paari sentimeetrised jupid. Aseta tükeldatud jupid potti ning vala peale liiter jahedat vett. Lase tõmmata öö otsa ning hommikul soojenda kergelt pliidil, kuni vesi kohisema hakkab. Peale seda ongi tõmmis valmis joomiseks.


Vaata ka: RETSEPT | Korja võililli ja tee neist võilillemett

Allikad: Naturalhealth365.com, Treehugger.com, The Guardian.com, Wikipedia