Foto: Vallo Kruuser
Loodusmeditsiin pakub üsna laia ringi võimalusi jätta arstikapp ja tabletid puutumata. Valu on üks neist hädadest, mille vastu saab abi ka lihtsalt poe juurika- ja ürdiletist. Valuga võitlemiseks on vaid üks lahendus: tuleb tarbida nii palju seda vaigistavat ainet, et taastuks normaalne kehaline toimimine.

Meil kõigil, kes ei armasta minna iga väikese hädaga arsti juurde, on veel lootust – mitmete väikeste valude puhul tasub vaadata oma köögikappi, tihtipeale leiame sealt midagi leevendavat.

Vaatame, milliseid looduslikke vahendeid - juuri ja marju, ürte ja vürtse - saab edukalt kasutada valude raviks:

ingver
Scanpix

Ingver: lihas- ja liigesvalu vastu

Ingver on tuntud oma kasulike omaduste poolest. Ingver on hea valik, kui lihas- ja liigesevalu valmistab muret. Relvastatud võimsate ühendite – ingveroolidega (vahva nimetus, eksole), reguleerib see kollakas juur teatud valu vallandavate hormoonide teket.

Nelk: hambavalu vastu

Tavaliselt leidub nelki hambaarstide poolt soovitatud hambapastades ning nelgiõli kasutatakse hambaravi täidiste valmistamiseks. Nelk võib hambavalu puhul imet teha. Nelgil on tuimestav toime ning selle närimine tõmbab tagasi hamba- või igemevalu, aga ka põletikku. Selle täiesti loodusliku valuvaigisti efektiivsus pärineb ühendist nimega eugenool. Nelk on tuntud ka veresuhkru reguleerijana ning kolesterooli langetajana kehas.'

Küüslauk. Mustamäe turg.
Foto: Sven Arbet

Küüslauk: kõrvavalu vastu

Küüslauk on oma ravivate omaduste poolest sama vinge tegija kui ingver. Relvastatud mitmete antioksüdantidega on küüslauk hea abimees kõrvanakkuste puhul. Paar tilka küüslauguõli igapäevaselt kahjustatud kohale võib mure lahendada. Küüslaugus on mitmeid ravivad komponente, mis leevendavad valu.

Foto: Anni Õnneleid

Mesi: haavade desinfitseerimiseks

Veel üks väga populaarne looduslik valuvaigisti. Mett käsitletakse kui imetoitu, mis teenib mitmeid meditsiinilisi eesmärke. Täidetud mitmete mineraalide ja vitamiinidega on mett kasutatud kriimustuste, lõikehaavade ja teiste avatud haavade raviks. Selle antiseptilised omadused kiirendavad paranemist ning loovad loomuliku kaitsekihi bakterite vastu.

Kaubad Nõmme turul
Foto: Vallo Kruuser

Kirsid: liigesevalu vastu

Mesi pole ainus magus asi siin nimekirjas, ka kirsid omavad ravivaid omadusi. Sisaldades põletikuvastaseid aineid annavad kirsid leevendust artriidivalule. Aktiivne komponent antotsüaniin annab kirsile lisaks punasele värvile ka valuvaigistavad omadused.

Foto: Ingmar Muusikus

Mustikad: valu vastu kuseteedes

Mustikaid loetakse kõige võimsamaks toiduks võitluses kergemate ja raskemate tervisehädadega. Igapäevane mustikadoos aitab leevendada kuseteede nakkustest tingitud valusid. Ühendi nimega tanniini sihtmärgiks on bakter, mis põhjustab nakkusi põies ja takistab nakkuse levikut.

ananass
Foto: Sven Arbet

Ananass: puhituse ja gaasivalude vastu

Veel üks võimas toiduaine, mis aitab ravida seedehädasid ning krampe, on säravkollane ananass. Selle aktiivsed ensüümid leevendavad magu ärritada võivate valkude mõju. Sedasi on lihtne ravida puhitus- ja gaasivalusid.

VESI , KRAANIVESI
FOTO: Marko Mumm

Vesi: üldise valu vastu

Ükski looduslike ravimite nimekiri ei saaks olla täielik ilma veeta. Vesi pole ainult looduslik niisutaja, vesi on ka mitmete ebamugavate sümptomite ravija. Rohke vee joomine viib kehast välja mitmete teiste toksiinide seas ka histamiini, mis on valu tekitav ühend.