Foto: Shutterstock
Fermenteerimine ehk kääritamine on toiduilmas laialt levinud. Vein, õlu, leib, juust, tee ja isegi šokolaad – kõik valmivad kääritamise käigus. Nii muutub pärast bakteritel asja kallale asumist raskestiseeditav kergemini seeditavaks, maitsed mitmekesisemaks.

Hapuredis

Suurepärane salat, mis maitseb nagu hapu­kapsas, aga seda saab kevadel teha värskest saagist. Serveeri salatina võileival või ­hamburgeri vahel.

400 ml
T, V, K, G, M, L

300 g õhukeselt viilutatud rediseid
0,5 väga peeneks hakitud paprikat
2 tl soola
0,5 tl Demerara suhkrut
2 purustatud küüslauguküünt
1 punane tšilli – seemnetest puhastatud ja peeneks hakitud
mullita mineraalvett ­purgi ääreni täitmiseks

1 Esmalt kuumuta pestud ja puhast purki 180-kraadises ahjus 20 minutit.

2 Sega redised, sool ja suhkur kausis läbi ning suru-hõõru redised puhaste kätega kokku nii, et mahlad hakkaksid eralduma. Lase tund aega seista ja siis suru rediseid veel umbes 10 minutit – täpselt nagu teed kapsa hapendamisel mahla eraldamiseks. Lisa küüslauk ja tšilli.

3 Suru redised steriliseeritud purki nii, et köögi­viljamahl kataks viilud – suru kohe päris tugevasti. Kui mahla kipub väheks jääma – see võiks ulatuda ­2-3 cm üle rediste –, lisa veidi mineraalvett.

4 Kägarda kokku tükk küpsetuspaberit ja topi purki. Kata purk marliga ja kinnita kummiga. Jäta jahedasse ja pimedasse kohta 4–7 päevaks seisma. Mida kauem redised seisavad, seda hapumad need saavad. Ehk et sa saad maitset timmida. Soojal ajal hakkab käärimine kiiremini peale, külmas jääb hoopis seisma. Võid iga päev purgi avada, lastes gaase välja ning jälgides, kui kaugel hapnemine on. Kui oled maitsega rahul, eemalda küpsetus­paber, kata kaanega ja tõsta külmikusse, et käärimine peatada. Salat seisab värske umbes kuu aega.