Peolaud Foto: Priit Simson
2000aastase elamukompleksi jäätmete kogumispaagi uurimine näitas, et isegi vaesed roomlased toitusid mitmekülgselt. Herculaneumis tehtud väljakaevamistel leiti, et viigimarjade, oliivide, munade, kala ja merisiilikute kõrval toitusid impeeriumi elanikud ka pähklinäppidest.

Rooma linna Herculaneumi väljakaevamistel leitud jäätmete kogumispaak paljastas, et Rooma kesk- ja alamklass toitus arvatust palju mitmekülgsemalt. Tänaseks on arheoloogid jõudnud läbi uurida ühe veoautokastitäie 2000 aasta vanuseid ekskremente, kolmveerandit iidvanadest jäätmetest pole veel uuritud. Orgaanilise materjali analüüsid näitasid, et toit koosnes muuhulgas merisiilikutest, munadest, oliividest ja kalast, vahendab Imeline Ajalugu.

„Orgaanilise materjali tähelepanuväärseimaks ühisnimetajaks on niivõrd mitut erinevat tüüpi toidud,“ ütles projekti Herculaneum Conservation juht professor Wallace-Hadrill.

Professori sõnul olid kõige põhjal hinnates Herculaneumis, mis Vesuuvi purske tagajärjel 79. aastal vulkaanituhka mattus, menüüs ka kodus nuumatud hiiresarnased unilased, pähklinäpid. Teadlaste hinnangul oli kogumispaak ühendatud kolmekorruselise üürimajaga, kus elas umbes 150 elanikku.

Igast korterist jooksid latriini- ja köögijääkide – sealhulgas ka katkised taldrikud ja klaasid – šahtid majaalusesse kogumispaaki. Mitmed sealsetest leidudest leiavad koha Briti Muuseumi väljapanekul 2013. aastal.