Köögiviljad Foto: Sven Arbet
Mahetoit ehk ökotoit on looduspuhas toit, mis on vaba kunstlikest lisaainetest (värv-, lõhna- ning maitseained), ei sisalda geneetiliselt muundatud organisme (GMO-sid) ning on seeläbi kasulik meie tervisele. Mahemärgiga mahetootes pärineb vähemalt 95% koostisosadest mahepõllumajandusest

Miks eelistada mahetoitu?

Mahetoidul on EHE MAITSE ning LÕHN
Mahetooted maitsevad ja lõhnavad ehedalt ja on naturaalse maitsega, kuna sisaldavad vähem nitraate ning nitriteid. Lõhna ja maitset kujundavate ühendite nagu näiteks flavonoidide, fenoolide, tanniinide sisaldus on aga tavatoodetest kõrgem.

Mahetoidul on SUUREM TOITEVÄÄRTUS ja VITAMIINISISALDUS
Toetudes erinevatele teadusuuringutele, on mahetoidus sisalduv toiteväärtus kordades kõrgem tavatoidus sisalduvast, ka on kõrgem C ja B vitamiini sisaldus. Samuti on tavatooteist tuntavalt kõrgem mineraalainete raua-, magneesiumi-, fosfori-, seleeni-, molübdeeni-, kaaliumi-, vanaadiumi- ning tsingisisaldus.

Mahetoit on TERVISELE KASULIK
Uuringud on kinnitanud, et mahe- ja biodünaamiliselt toodetud toidu tarbijatel esineb vähem allergiaid ning nende kehakaal on madalam kui tavatoidu sööjatel. Samuti on tõendatud, et üleminekuga mahetoidule väheneb märkimisväärselt pestitsiidijääkide sisaldus uriinis ning rinnapiimas.

Mahetoit sisaldab ROHKEM ANTIOKSÜDANTE
Uuringutele tuginedes sisaldab mahetoit keskmiselt 30% rohkem antioksüdante kui tavatoit. Antioksüdandid toimivad immuunsüsteemi tugevdajana, aitavad ära hoida paljusid haigusi ja infektsioone ning toetavad organismi võitlust paljude haiguste vastu.

Mahetoit ei sisalda KUNSTLIKKE LISAAINEID, MUUNDATUID KULTUURE ja taimekaitsevahenditest pärinevaid JÄÄKAINEID
Kunstlikud lisaained (värv-, lõhna- ning säilitusained) ning muundatud kultuurid (GMO-d) võivad põhjustada erinevaid tervisehäireid. Mahetoit neid ei sisalda. Mahetootmises ei kasutata sünteetlilisi taimekaitsevahendeid, mistõttu on mahetoit vaba ka organismile kahjulikest jääkainetest. Kui tavatooteis on toiduomaduste muutmiseks lubatud kasutada ligi 600 erinevat lisaainet, millest näiteks sünteetilised toiduvärvid ning säilimisaega pikendavad e-ained võivad mitmete uurimuste kohaselt põhjustada immuun- ja närvisüsteemi häireid ning ka laste hüperaktiivsust, siis mahetooteile on töötlemise käigus lubatud lisada vaid mõnikümmend looduslikul baasil põhinevat ühendit.

Mahetootmine on KESKKONNASÕBRALIK
Mahetootmisega tegelevas ettevõttes võetakse arvesse tulevaste põlvkondade õigust puhtale elukeskkonnale – majandatakse jätkusuutlikult ning keskkonnasõbralikult ega koormata loodust sünteetiliste väetiste ning taimekaitsevahenditega. Eelistades Eestimaal toodetud mahetoitu, toetad kohaliku maaelu arengut.

Mahetootmine säilitab LIIGIRIKKUSE
Kuna mahetootmises on keelatud mineraalväetiste ja pestitsiidide kasutamine, toimib põllumajandussüsteem looduslähedaselt, põhinedes tasakaalustatud aineringlusel. Taimseid mahesaadusi kasvatatakse mitmekesises looduskeskkonnas – liblikõielisi sisaldavad külvikorrad, vahekultuuride külvamine ning orgaaniliste väetiste kasutamine aitab mullal püsida viljakana.

Maheloomakasvatuses on LOOMADE HEAOLU esmatähtis!
Loomi toidetakse täisväärtusliku GMO-vaba mahesöödaga, suurt rõhku pööratakse nende headele elamistingimustele. Loomad võivad viibida väljas ning vabalt liikuda, mistõttu on nad tervemad ning loomsaadused kvaliteetsemad. Maheloomakasvatuses on keelatud kasutada erinevaid kasvustimulaatoreid, antibiootikume või muid sünteetilisi ravimeid. Seetõttu on ka loomsaadused vabad keelatud ainete jääkidest. Loomade haigusi ravitakse looduslike vahenditega, taimeekstraktidega või homöopaatiaga.

Mille järgi ma tunnen ära mahetoidu?

Eesti riiklik mahemärk tagab tarbijale, et toode on toodetud ning käideldud ökoloogilisi reegleid järgides ja on kooskõlas Euroopa Ühenduse mahemärgise kriteeriumitega.

Euroopa Liidu mahepõllumajanduse märk tootel tagab, et on järgitud EL-i mahepõllumajandust käsitlevat määrust ning annab tarbijale kindluse toote päritolu ning kvaliteedi osas. EL-i mahemärk on kohustuslik kõikidele mahetoodetele Euroopa Liidus.

Kõikidel toodetel, mis kannavad EL-i mahemärgist, peab olema lisatud ka järelevalveasutuse kood. Taime- ja loomakasvatust Eestis kontrollib Põllumajandusamet (kood EE-ÖKO-01) ning töötlemist, turustamist ja toitlustamist Veterinaar- ja Toiduamet (kood EE-ÖKO-02).